toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Sport i rekreacja

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Finansowanie wykończenia mieszkania – jaki kredyt?

27.11.2017

wyświetleń: 494

Z raportu przeprowadzonego przez BIK wynika, że własne mieszkanie jest dla Polaków bardzo ważne. Łączna liczba kredytobiorców na terenie kraju wynosi 15,1 mln osób, co oznacza, że niemal 40% wszystkich mieszkańców jest obecnie zadłużona. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na lata, a  problematyczny jest nie tylko sam zakup nieruchomości, ale również pozyskanie środków na jego wykończenie, bądź remont.

Według statystyk Biura Informacji Kredytowych w 2017 roku najczęściej decydowaliśmy się na kredyt w wysokości 350 tys. zł (liczba osób wybierających taką sumę wzrosła o 21,3% w porównaniu z rokiem ubiegłym). W samym 2016 roku Polacy zaciągnęli kredyty hipoteczne na łączną kwotę 41,3 mld zł, a liczba ta również charakteryzuje się tendencją wzrostową z roku na rok.


Co można wliczyć w kwotę kredytu mieszkaniowego?

Jeszcze kilka lat temu mogliśmy bez większego problemu zaciągnąć kredyt z nadwyżką kilkunastu tysięcy na remont nieruchomości. Obecnie, kwota kredytu jest ściśle dopasowana do wartości mieszkania, a dodatkowo wymagane jest 20% wkładu własnego. Oznacza to, że zazwyczaj wszystkie nasze oszczędności przekazane są od razu do banku i później brakuje nam własnych pieniędzy na wykończenie nowego mieszkania w stanie deweloperskim, bądź na jego remont po zakupie na rynku wtórnym. Jakie są możliwości rozwiązania tego problemu?

Przede wszystkim, otrzymując mieszkanie w surowym stanie z tynkami na ścianach i betonową posadzką, możemy podstawowe wykończenie mieszkania doliczyć do kwoty kredytu. Podwyższenie zadłużenia jest jednak możliwe tylko, gdy pieniądze zostaną przeznaczone na remont podnoszący wartość mieszkania. Nie wliczymy tutaj rzeczy ruchomych takich jak meble, sprzęt RTV czy oświetlenie. Oznacza to, że możemy starać się o kredyt, który pokryje zakup nieruchomości oraz ten dodatkowy przeznaczony na prace wykończeniowe, które pozostaną w mieszkaniu na stałe.

Warto mieć na uwadze jednak, że kwota kredytu na zakup mieszkania trafia zawsze na konto sprzedającego, a kwota przeznaczona na remont trafi bezpośrednio na nasze konto, aczkolwiek zazwyczaj podzielona jest ona na transze. Oznacza to, że bank nie przekazuje całej kwoty jednorazowo, a po pierwszej transzy kontroluje czy otrzymane środki są wydawane zgodnie z przedstawionym wcześniej planem.

Aby móc starać się o powiększenie kredytu na remont mieszkania musimy liczyć się z dodatkowymi dokumentami i wnioskami podczas zaciągania kredytu hipotecznego. Wykończenie domu musi zostać ściśle opracowane wraz z kosztorysem i planem działania. Dobrym rozwiązaniem, które znacznie ułatwi proces kredytowy jest zakup nieruchomości wraz z wykończeniem pod klucz, czyli w pełni gotowe do zamieszkania.


Rysunek 1 mieszkania Wrocław Muchobór

Kredyt gotówkowy – wady i zalety

Drugą opcją samodzielnego wykończenia nowego domu jest wzięcie kredytu gotówkowego. Bez wątpienia jest to elastyczne i szybkie rozwiązanie, a w dodatku bank nie wymaga wkładu własnego, ani zabezpieczenia nieruchomości. Potrzebujemy jedynie dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach, by w ciągu kilku dni mieć na swoim koncie 20-30 tys. Bank nie weryfikuje również na co te pieniądze zostaną przeznaczone, nie kontroluje przebiegu wykończenia domu, a kwota zazwyczaj zostaje przelana w całości na nasze konto, bez podziału na transze.

Niewątpliwie największą wadą kredytów gotówkowych są wysokie oprocentowania. Tak komfortowe i szybkie zadłużenie ma oczywiście swoją cenę, dlatego pod względem finansowym jest to rozwiązanie mało ekonomiczne. Biorąc kredyt gotówkowy musimy liczyć się z wyższą ratą miesięczną oraz o wiele krótszym okresem spłaty, np. Bank BGŻ BNP Paribas umożliwia spłatę w czasie 6-120 miesięcy, a Bank Zachodni WBK do 72 miesięcy.


autor: Andrzej Buchpowrót ›

Zobacz także

Top 5 wskazówek co do day tradingu

W świecie biznesu często mawia się, że ilu jest inwestorów na rynku, tyle też jest strateg...

Okresowy przegląd domu jednorodzinnego

Bezpieczny i zadbany dom to dom, który należy poddawać okresowym przeglądom. Za brak przeg...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com