toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Politechnika wybrała Lubin

20.10.2017

wyświetleń: 443

To definitywny koniec marzeń o powstaniu na dawnym lotnisku ośrodka badawczego Politechniki...

Politechnika Wrocławska podpisała z władzami Lubina porozumienie dotyczące utworzenia Lotniczego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego uczelni, który będzie zlokalizowany na terenie lotniska Aeroklubu Zagłębia Miedziowego w Lubinie.

Wczoraj na konferencji prasowej we Wrocławiu szczegóły przedstawili je rektor Politechniki prof. Cezary Madryas i prezydent Lubina Robert Raczyński.

To oznacza definitywny koniec marzeń o zalokalizowaniu takiego ośrodka w Oleśnicy. - Chcieliśmy przejąć cześć lotniska w Oleśnicy i prowadzić tam działalność, to się nie udało - przypomniał rektor.

Z ośrodka badawczo-rozwojowego, który powstanie na lotnisku w Lubinie będą korzystać studenci trzech wydziałów: elektronicznego, mechanicznego oraz mechaniczno-energetycznego.

Przypomnijmy, że Agencja Mienia Wojskowego, która jest właścicielem terenu dawnego lotniska, zadeklarowała, że będzie współpracowała z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w celu pozyskania inwestorów. Taki plan by zgodny z intencjami samorządów gminy, miasta i powiatu, które ochoczo zrezygnowały z idei lotniska, stawiając na pozyskanie inwestorów.

– To miasto [Oleśnica] straciło swoją szansę na rozwój - powiedział gazecie.pl Michał Jaros, poseł Nowoczesnej, poprzednio PO.

Dodajmy, że przez teren lotniska będzie poprowadzona wschodnia obwodnica Oleśnicy. MON poparł te inwestycję.

.

 


autor: (OAI)powrót ›

Zobacz także

Para prezydencka na ślubie (ZDJĘCIA)

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama przyjechali do Sycowa na ślub córki Beaty Kempy.......

Zginął wspaniały sportowiec

Znakomity piłkarz, reprezentant Lotnika, Wiwy i Gawina, zginął dzisiaj w wypadku w Jonasie... ...

ReklamaKomentarze (6)

 • Andrzej Niemiec | 2017-10-22 01:03:37

  Jak to nie potrafi? A nowe 50 hektarów w strefie? A uzbrojenie tej strefy i wybudwanie tam drogi? A Alucrom właśnie otwarty w tym miejscu to co? Ale to są grunty miejskie!!!. a lotnisko to grunty gminne należące do wojska. Kasine sobie pytajcie jakie ma plany bo burmistrz zabiega o właczenie tego terenu do strefy aktywności gospodarczej i skomunikowanie go z obwodnicą której plany są na wykończeniu. I jesli ktokolwiek jeszcze wspomni że tam miałoby cos latac to nie ma na to zgody!!! Nie po to wybudowaliśmy tu domy, przeprowadziliśmy się do Oleśnicy! PWR poszła tam gdzie aeroklub! I wcale nie sypialnia bo po przeprowadzce w 2015 roku byłem zaskoczony jak dużo się tu dzieje a jestem z Krzyków we Wrocławiu.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • olex | 2017-10-20 21:03:45

  Oleśnica miasteczko sypialnia,z galeriami i biedronkami,takie lotnisko rozpieprzyć nasza władza nie potrafi sciągnąc inwestorów .

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Krzysztof A Kowalski | 2017-10-20 10:25:22

  Przy tej okazji sarkastycznie można zauważyć, że chociaż pan Michał Kołaciński, pełniący funkcję Burmistrza Miasta Oleśnica, będący członkiem PiS i pani Beata Kempa, będąca w strukturach rządowych rządzącej koalicji - nic nie osiągnęli w powyższym temacie. Plany Politechniki Wrocławskiej dotyczyły realizacji badań dla przemysłu samochodowego, kolejowego i nad dronami. Ulokowanie takiego ośrodka w Oleśnicy mogło mieć, trudne do przecenienia, znaczenie dla pozyskania inwestorów, dla których bardzo istotnym argumentem byłaby bliskość takiego ośrodka badawczego. rzeczywiście wokół mogłyby pojawiać się podmioty związane z branżą lotniczą, kolejową i dronami. Konsekwencją mógłby być rozwój szkolnictwa ukierunkowanego. I to mogłoby się już zacząć dziać, bo nikt nie wie, kiedy i czy rzeczywiście powstanie wschodnia obwodnica Oleśnicy, a jeżeli już w odległej przyszłości, to by jej istnieniem zachęcono nowych inwestorów - jest jeszcze odleglejszą perspektywą.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Krzysztof A Kowalski | 2017-10-20 10:05:59

  Tytułem uzupełnienia do powyższej informacji dodam, że o tej decyzji informował tekst, dotyczący działań Politechniki Wrocławskiej w celu pozyskania terenu dla swoich badań, został opublikowany we wrocławskim dodatku "Gazety Wyborczej" z dnia 19.10.17 i opatrzony tytułem "Lotnicze badania w Lubinie, a nie w Oleśnicy". Tam też jest znamienna wypowiedź posła Tomasza Siemioniaka (PO): "Agencja (moje: Agencja Mienia Wojskowego) wycofuje się z obietnic. Rząd PiS dużo mówi o wsparciu nauki i innowacji, ale w praktyce robi co innego."

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • freelancer | 2017-10-20 09:58:30

  a Potyrała to co zapomnieliście; może by redakcja przypomniała jego obiecanki

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • victim | 2017-10-20 09:26:36

  Kto teraz będzie winny - za Volkswagen koszty społeczno - polityczno społeczne poniósł (niesłusznie) Jan Bronś, a teraz ..? oto jest pytanie

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com