toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Komisja pod ostrzałem...

10.10.2017

wyświetleń: 552

Kwestia braku koncesji dla domu handlowego w Rynku niezmiennie generuje kolejne zarzuty.....

Przypomnijmy, że - jak ujawniła Panorama Oleśnicka - przedsiębiorca Wojciecha Zborowskiego, który prowadzi w Oleśnicy obiekt handlowy (dawny Dom Handlowy „Centrum” w Rynku), jako firma „Dom Towarowy Zborowski Wojciech” z siedzibą we wsi Gręboszów w powiecie namysłowskim, zwrócił się do burmistrza Oleśnicy z wnioskiem o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu we wspomnianym obiekcie (na nowo uruchamianym po remoncie).

Zgodnie z procedurą wnioskiem Zborowskiego zajęła się Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Wydała ona negatywną opinię. Zborowski zaskarżył postanowienie Komisji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu. SKO, jak również ujawniła Panorama, uznało, że odmowna decyzja jest uzasadniona i słuszna. Została utrzymana w mocy.

Co teraz?

Wnioskodawca może jeszcze zaskarżyć decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jednak mocno wątpliwe jest, by sąd podważył zgodne decyzje dwóch dotychczasowych instancji.

Jedyną więc szansą dla właściela domu handlowego na uzyskanie koncesji jest nowelizacja uchwały Rady Miasta w sprawie usytuowania punktów sprzedaży alkoholu. Przypomnijmy, że przedsiębiorca chciałby, aby metrów, jak w uchwale miasta, nie liczyć w linii prostej pomiędzy punktem sprzedaży alkoholu a obiektem np. kultu (mniej niż 30 metrów powoduje zakaz koncesji), ale od drzwi do drzwi obu budynków.

Na profilu "Ratujmy oleśnicką przedsiębiorczość", który jest nieoficjalnym organem medialnym handlowca, zrzucono wczoraj Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, że "wydaje koncesje na alkohol w Oleśnicy bez dokonywania wymaganych uchwałą pomiarów odległości 30 m od obiektów wskazanych w uchwale".

"Pomiarów dokonano natomiast w przypadku Domu Handlowego w Oleśnicy przy ul. Rynek 19 i odmówiono przyznania koncesji, pomimo że w ciągu komunikacyjnym odległość przekracza znacznie 30 m od obiektu kultu religijnego - stąd ten wyjątek?" - czytamy.

"W Domu Handlowym polska sieć spożywcza "Stokrotka" chce uruchomić sklep spożywczy pod warunkiem uzyskania koncesji na alkohol. Na sklep czekają okoliczni mieszkańcy i przedsiębiorcy oraz potencjalni inni najemy budynku DH z branży kosmetycznej, odzieżowej, czy restauracyjnej" - informuje administrator profilu.

Napisał on także: "MKRPAiPN pod przewodnictwem radnej Bożeny Stachurskiej w odpowiedzi na wniosek dotyczący konkretnych punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, dla których wydano koncesję na alkohol, wypowiedziała się, że nie sporządzono protokołów pomiarów odległości, co jest zgodne z uchwałą, pomimo że punkty te nie spełniają wymogów odległości 30 m od takich obiektów jak: obiekt kultu religijnego (Matejki 15) , biblioteka (Reja 7,8,9), organ administracji publicznej (Rynek2/3), dom kultury (Teatralna w budynku), czy też tereny rekreacji i sportu, jakby nie było miejsce publiczne (Atol). Burmistrz miasta Oleśnica w piśmie z 12.09.2017 na argument, że "są punkty sprzedaży alkoholu, które nie tylko w linii prostej, ale również w ciągu komunikacyjnym nie spełniają odległości, a nawet są w bryle budynku" odpowiedział: "każda decyzja... jest wydawana po indywidualnym rozpatrzeniu i co oczywiste nie może stanowić normy".

Jakie wniosku wysuwa przedsiębiorca? "1. Burmistrz i radni koalicji nie mają lub nie chcą mieć wiedzy na temat zasad udzielania koncesji przez MKRPAiPN; 2. Zmiana zapisów uchwały jest konieczna, gdyż nie jest stosowana przez samych radnych koalicji zasiadających w komisji przyznającej koncesję na alkohol; 3. Przedsiębiorcy nie są traktowani równo wobec prawa lokalnego".

I dodaje, że "obecnie czekamy na informacje od MKRPAiPN w zakresie pomiarów odległości dokonanych dla wszystkich pozytywnie wydanych postanowień komisji w sprawie koncesji i decyzji burmistrza".


autor: (rpr)powrót ›

Zobacz także

Nowej władzy manifest wiary

Infułat Władysław Ozimek powiedział: Władza jest od Boga, dana przez wybór ludzi..... ...

Nowy wiceburmistrz czy skarbnik?

Jakie zmiany personalne szykują się w Urzędzie Miasta Oleśnica i - szerzej - w całym samorządzie?...

ReklamaKomentarze (13)

 • andon | 2017-10-13 14:34:50

  W tym mieście prędzej krzyż na Rynku stanie niż koncesję przyklepią

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • mieszkaniec rynku | 2017-10-11 17:02:09

  @katol Budynek czeka na sklep spożywczy wraz z koncesją. Czytaj artykuł ze zrozumieniem proszę, nie strasz straszeniem :). "W Domu Handlowym polska sieć spożywcza "Stokrotka" chce uruchomić sklep spożywczy pod warunkiem uzyskania koncesji na alkohol. Na sklep czekają okoliczni mieszkańcy i przedsiębiorcy oraz potencjalni inni najemy budynku DH z branży kosmetycznej, odzieżowej, czy restauracyjnej"

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • katol | 2017-10-11 15:16:30

  teraz będzie wojna o koncesję a budynek jak straszył tak nadal (pomimo, że wyremontowany) starszy pustką....wieje nudą...

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Grażka | 2017-10-11 14:21:32

  @Alicja. Zmiana zasad mierzenia odległości od drzwi do drzwi jest wystarczająca, jak w większości okolicznych miast i wówczas koncesję dostaną Ci co spełniają te regulacje.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • mieszkaniec rynku | 2017-10-11 14:16:42

  Z obserwacji widać, że koncesje są wydawane na pewno nie na podstawie Uchwały, dlatego należy ją zmienić, aby była klarowna i nie wywoływała negatywnych emocji. Czy upominanie się o respektowanie prawa lokalnego równo wobec wszystkich jest "wojenką"? Kto wymyślił strategię sprzedaży taniego alkoholu w Stokrotce, bo ta sieć nic o tym nie wie? Głównie będzie to sklep spożywczy, który w swoim asortymencie będzie posiadał alkohol. Warto przejść się po sklepach spożywczych jaki mają asortyment.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Alicja | 2017-10-11 14:07:56

  dlatego zlikwidować odstępstwa i temat jasny, nie dostanie nikit

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • popierająca petycję | 2017-10-11 14:04:04

  @pola monola. O koncesję występuje podmiot gospodarczy, nie zaś właściciel budynku. Dlatego, jeżeli w tym przypadku wydano koncesję to w przypadku DH również powinna być decyzja pozytywna, ponieważ jak widać Uchwała nie funkcjonuje.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Alkohol szkodzi zdrowiu ? | 2017-10-10 22:24:02

  no ciekaw jestem jak Sarna zagłosuje skoro ma dwa sklepu z akoholem w obrębie rynku. Wszystkie sklepy z alko padną, bo Stokrotka je wykosi, tanim alkohole. Żule przeniosą się pod zamek

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2017-10-10 15:04:06

  Twoje przyklady maja sie nijak do centrum. To lokale z alkoholem na miejscu. Mylisz dwa systemy walutowe :)

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • koń | 2017-10-10 12:53:04

  Teatralna -dom kultury, Spirala, Pizza al forno - biblioteka na Reja, Rosso - szkoła dwudziestka, Jack Bar - sąd albo wszyscy mają koncesję i dom towarowy też albo nikt, czy każdy może sobie "załatwić"?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • asd | 2017-10-10 10:29:52

  coś czuje , że Teatralną zlikwidują i pub Spirale taka będzie korzyść z "wojenki" tego pana,

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2017-10-10 09:53:23

  Pola zaorałaś gości!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • pola monola | 2017-10-10 09:16:02

  Hm...... a ile jest metrow od Ster Baru do Sądu ? W linii prostej ? Od bryły do bryły ? I kto jest właścicielem budynku Ster Baru ? Nie pan Zborowski przypadkiem ? Mam iść z centymetrem i zmierzyć ?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com