cracovia

Tematy

Miasta

Serwisy

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Erotyka na grafikach

04.10.2017

wyświetleń: 1121

300 grafik Franza von Bayrosa oraz artystów tworzących grafiki erotyczne z całego świata

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy oraz Praskie Centrum Muzealno-Galeryjne KOLEKCJA GRAFIKI „DRIT” zapraszają na wernisaż wystawy ARS GALANT MARKIZ FRANZ VON BAYROS (1866-1924) i Inni.

27 października (piątek), godz. 18, Galeria Brama Wrocławska.

Wystawę otworzy kurator wystawy i kustosz kolekcji – Pavel Hlavatý

Wystawę można oglądać w Galerii Brama Wrocławska w dniach 27 października do 26 listopada w godzinach otwarcia Galeri. Wstęp na wystawę wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Wszystkie prezentowane prace będzie można nabyć.

Na wystawę składa się ponad 300 oryginalnych grafik Franza von Bayrosa oraz współczesnych artystów tworzących grafiki erotyczne z całego świata. Kolekcja powstała jako projekt ogólnoeuropejski i gościła w wielu liczących się galeriach w całej Europie. Składające się na nią dzieła pochodzą z kolekcji prywatnych.

Wystawa ma na celu przybliżenie Europejczykom wspaniałego dzieła austriackiego artysty, markiza Franza von Bayrosa (1866-1924) – zarówno małych form graficznych (exlibrisów), jak też ekskluzywnych ilustracji erotycznych. Bayros jest autorem ponad 350 małych grafik oraz wielu wspaniałych ilustracji do ponad 40 książek. Niniejsza pochodząca z Czech kolekcja jest jedną z największych na świecie.

Franz von Bayros był światowej sławy grafikiem, malarzem, ilustratorem, pisarzem i poetą. Uprawiał sztukę subtelną, elegancką, „salonową”, silnie przesiąkniętą erotyką, był prekursor nurtu w grafice zajmującego się libido człowieka. W jego dziełach widoczna jest fascynacja spotkaniem dwóch istot, oddających się raczej wysublimowanej przyjemności niż prokreacji.

Zilustrował wiele klasycznych dzieł literatury erotycznej. Rysunki te są doskonałym dopełnieniem tekstu i stanowią z nim nierozerwalną część. Prace są wycyzelowane i wykonane z największą starannością o najmniejszy nawet szczegół.

Jego prace próbują odgadnąć tajemnicę frywolności, intymnych wyobrażeń, czy wreszcie nakłonić widza do uczestnictwa w przedstawionym świecie marzeń. Mimo że od czasu powstania dzieła minęło 100 lat, to dziś, w świecie zupełnie innych norm obyczajowych, moralnych i kulturowych, grafiki Bayrosa są nadal fascynujące i uwodzicielskie.

Chociaż odszedł ponad 90 lat temu, zainteresowanie jego dziełem nigdy nie ustało. Jego sztuki jak dotąd nie nadgryzł bezlitosny ząb czasu i to pomimo faktu, że żyjemy w świecie przesyconym seksem, pornografią i rozwiązłością, których rozwoju nie powstrzymał nawet strach przed AIDS.

Bayros łączy w swoim dziele ekstrawagancką finezję, typową dla przełomu XIX i XX wieku i poprzedzającą nadchodzące. Ze śmiałością pokazuje kobiece (czasami też męskie) ciało, wprowadza je do wyobraźni odbiorcy i tym samym pobudza najbardziej skryte zakamarki jego wyobraźni.

Franz von Bayros był nie tylko doskonale wykształconym estetą, ale i marzycielem. Pozostał do końca wierny swojej pogańskiej niechęci do stereotypów. Do tego jako prawdziwy duchowy arystokrata potrafił nadać swojemu dziełu pozbawiony wulgarności kształt tematyki erotyki w życiu człowieka.

Jego obrazy to przestrzeń poprzecinana pięknymi liniami rąk, bioder, piersi, delikatnych i wypełnionych rozkoszą dziewczyn i kobiet. Jego rysunki, akwaforty, heliograwiury stanowią artystyczny raj, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy.

(Pavel Hlavatý – Praga, tłum. Rafał Wojtczak)


autor: (OAI)powrót ›

Zobacz także

Mak w Szuwarach

Stowarzyszenie Artystyczne MAK zaprosiło dziś na swój wernisaż do kawiarni Szuwary... ...

Najmłodsi entuzjaści kolei

Jak na ich wiek, to hobby robi wrażenie. Nagrody należały się wszystkim - uznał prezes ZNTK....

ReklamaKomentarze (3)

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com