cracovia

Tematy

Miasta

Serwisy

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Festiwal Opowiadania w Oleśnicy

25.09.2017

wyświetleń: 303

Festiwal Opowiadania to święto krótkiej formy literackiej. Rozpocznie się w Oleśnicy......


Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, który odbędzie się 2 października o godz. 18 w sali konferencyjnej BiFK (ul. Reja 10).

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania to święto krótkiej formy literackiej, jednak długofalowym celem festiwalu jest promowanie narracji międzykulturowych: wymiana doświadczeń pisarzy różnych stylów i narodowości, badanie oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, aktywne uczestniczenie w newralgicznych dyskursach współczesnego świata. Konsekwentne poszerzanie pespektywy czyni MFO oryginalną i z roku na rok bardziej atrakcyjną propozycją dla uczestników kultury.

Centralnym nurtem festiwalu są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, zawsze w zmienionej scenograficznie przestrzeni teatru, galerii czy klubu. Jednocześnie odbywa się przegląd adaptacji filmowych, prowadzone są warsztaty dla tłumaczy i sesje creative writing. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marcin Hamkało.

Szczegółowy program: http://opowiadanie.org/2017/09/13-opowiadania-program/

Tegoroczna, XIII edycja Festiwalu rozpocznie się w oleśnickiej Bibliotece spotkaniem z Ivaną Myškovą z Czech i Markiem Vadasem ze Słowacji.

Ivana Myšková (1981) ukończyła Akademię Literacką w Pradze. W latach 2007-2013 pracowała w Czeskim Radiu (Vltava), obecnie jest wolnym strzelcem. Zadebiutowała w 2007 r. słuchowiskiem ,,Odpoledne s liliputem” (Popołudnie z liliputem). Opublikowała dwie książki: w 2012 r. nowelę ,,Nícení” (Zaognienie) oraz wiosną 2017 r. zbiór opowiadań ,,Bílá zvířata jsou velmi často hluchá” (Białe zwierzęta są bardzo często głuche).

Marek Vadas urodził się w słowackich Koszycach w 1971 r. Studiował estetykę i słowacystykę na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Interesuje się kynoterapią. Odbył trzynaście długich podróży do Afryki, odwiedzając Kamerun, Czad, Gabon i Nigerię. Debiutował w 1994 r. książką  ,,Malý román” (Mała powieść). Jest autorem kilku zbiorów opowiadań, w tym ,,Prečo sa smrtka smeje” (Dlaczego kostucha się śmieje, 2003), ,,Liečite”(Uzdrowiciel, 2006), ,,Čierne na čiernom” (Czarne na czarnym, 2013). Za ,,Uzdrowiciela” został uhonorowany prestiżową słowacką nagrodą literacką Anasoft Litera, w 2017 r. ukazało się polskie wydanie tej książki. Od czasu swojej pierwszej wyprawy do Afryki uważa, że nie istnieje coś takiego, jak stracony czas.


autor: (OAI)powrót ›

Zobacz także

Starsza pani młoda wciąż

Wiekiem jest starszą damą - ma 65 lat. Ale duchem jest wciąż młoda. Obejrzyj naszą fotorelację......

Sesja z książkami

Oleśniccy bibliotekarze w oryginalny sposób uczcili Światowy Dzień Książki i Praw Autorski...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com