amazon

Tematy

Miasta

Serwisy

Sport i rekreacja

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Jak zapobiegać chorobom różnych warzyw?

11.09.2017

wyświetleń: 737

Aby uzyskać wysoki plon z warzyw niezbędne jest regularne wykonywanie zabiegów ochronnych. Dużą „plagą” upraw gruntowych i szklarniowych są choroby wywoływane przez grzyby, rzadziej przez bakterie i wirusy. Jak zapobiegać im występowaniu a w razie potrzeby je skutecznie zwalczać?

Do najważniejszych, „uniwersalnych” chorób, atakujących różne gatunki warzyw, należą mączniaki (prawdziwy, rzekomy), szara pleśń oraz rdza. Bardziej sprecyzowane są natomiast: zaraza ogniowa (psiankowate), bielik krzyżowych (kapustne), rdza szparaga (szparag) oraz czarna zgnilizna marchwi (marchew i seler). To tylko nieliczne przykłady ze spektrum chorób, które porażają warzywa. Na szczęście w sprzedaży dostępne są preparaty, które można wykorzystywać wszechstronnie do zwalczania wielu patogenów grzybowych, np.: Scorpion. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie. Środek zaleca się stosować w ciągu sezonu jednorazowo (cebula, szczypiorek, por), dwukrotnie (marchew, seler, kapustne, fasola szparagowa, groch, papryka) lub trzykrotnie (pomidor, ogórek). Dawki zależą od konkretnego gatunku i rodzaju zdiagnozowanej choroby. Aby ograniczyć użycie chemicznych środków ochrony roślin warto ponadto wykonywać działania profilaktyczne.


Profilaktyka – najlepszy sposób na zdrowy i wysoki plon

Najważniejszym elementem, obejmującym zarówno warzywa szklarniowe jak i warzywa gruntowe, jest profilaktyka. Uniwersalna zasada to przede wszystkim utrzymanie czystości na plantacji. Resztki po zbiorach należy od razu usuwać. Jeśli nie zawierają oznak choroby lub śladów żerowania szkodników można wykorzystać je w kompostowniku (w przeciwnym wypadku trzeba je spalić). Narzędzia do pielęgnacji warzyw powinny być systematycznie czyszczone, a po sezonie konserwowane i odkażane. Istotne jest także dbanie o jakość i parametry podłoża – to w dużej mierze decyduje o odporności upraw warzywnych na choroby i szkodniki. Przy wyborze odmian warto zwracać uwagę na ich podatność na dane patogeny. Nie można przesadzać z zagęszczeniem – nadmiar roślin na danej powierzchni zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Regularnie trzeba także walczyć ze szkodnikami. Wiele z nich (np.: chorobotwórcze nicienie glebowe – m.in. mątwik ziemniaczany) – przyczyniają się do występowania chorób.


Warzywa gruntowe – ochrona przed chorobami

Prawidłowa uprawa warzyw szklarniowej w dużej mierze opiera się na stosowaniu zasad zmianowania. Zgodnie z założeniami nie można uprawiać po sobie warzyw, należących do tej samej grupy (np.: korzeniowe) lub rodziny (np.: kapustne). Należy rozsądnie dobierać także gatunki na przedplon, plon główny i poplon. Ma to nie tylko znaczenie ekonomiczne (efektywne wykorzystanie powierzchni), lecz w ten sposób ogranicza się także zachwaszczenie. Ważną rolę pełnią rośliny na nawóz zielony (np.: motylkowe) oraz gatunki fitosanitarne (żyto, nostrzyk, gryka). Warzywa gruntowe należy regularnie dokarmiać. Coraz większe znaczenie w uprawie mają kwasy humusowe, wspomagające produkcję próchnicy. Aby uzyskać dobry plon i ograniczyć stres roślin ważne jest również regularne nawadnianie (dobre rezultaty dają linie kroplujące). Warzywa gruntowe mają różne wymagania pod tym względem – jednak susze z reguły powodują zmniejszają plon, obniżają jego wartość handlową i wpływają na pogorszenie smaku części jadalnych.


Szklarniowe warzywa – uprawy pod osłonami rządzą się swoimi prawami

Uprawa warzyw pod osłonami jest specyficzna i może nieco różnić się w zależności od ich rodzaju (tunele foliowe, namioty foliowe, szklarnie). Najbardziej korzystne warunki mają warzywa szklarniowe. W tym wypadku nie tylko nie zagrażają im opady atmosferyczne (silne deszcze, grad), ale ponadto ograniczony zostaje ważny czynnik „stresotwórczy”– wahania temperatury. Okres wegetacyjny wydłuża się nawet o kilkanaście tygodni (porównując szklarnie ogrzewane z uprawą w gruncie). Jednocześnie jednak – ze względu na wysoką wilgotność powietrza – warzywa szklarniowe są bardziej narażone na choroby grzybowe. Dlatego w uprawie w szklarni w szczególności należy dbać o dobrą rozstawę oraz wysoką jakość podłoża – podaje poradnikogrodniczy.pl. Ponadto zaleca się regularnie – najczęściej po sezonie – odkażać (z użyciem środków chemicznych bądź pary wodnej). Podczas nawadniania powinno się się unikać moczenia warzyw. Bardziej szczegółowo należy także dbać o nawożenie (często stosuje się fertygację). Warzywa szklarniowe są bardziej narażone na przenawożenie (i zasolenie podłoża) niż warzywa gruntowe.

 


autor: tekst sponsorowanypowrót ›

Zobacz także

Top 5 wskazówek co do day tradingu

W świecie biznesu często mawia się, że ilu jest inwestorów na rynku, tyle też jest strateg...

Okresowy przegląd domu jednorodzinnego

Bezpieczny i zadbany dom to dom, który należy poddawać okresowym przeglądom. Za brak przeg...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com