Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Fetysz czy potrzeba?

21.02.2014

wyświetleń: 4795

Od prawej: Michał Kołaciński, Robert Sarna, Adam Horbacz

Od prawej: Michał Kołaciński, Robert Sarna, Adam Horbacz fot. Krzysztof Dziedzic

Od lewej: Sebastian Lelas, Adam Horbacz, Robert Sarna, Michał Kołaciński, Marek Kamaszyło, Wojciech Brym, Marcin Paluszek, Wojciech Kębłowski

Od lewej: Sebastian Lelas, Adam Horbacz, Robert Sarna, Michał Kołaciński, Marek Kamaszyło, Wojciech Brym, Marcin Paluszek, Wojciech Kębłowski fot. Krzysztof Dziedzic

Edyta Małys-Niczypor, Marek Czarnecki, Joanna Jarosiewicz

Edyta Małys-Niczypor, Marek Czarnecki, Joanna Jarosiewicz fot. Krzysztof Dziedzic

Na 1. planie Adam Horbacz

Na 1. planie Adam Horbacz fot. Krzysztof Dziedzic

Fetysz czy potrzeba?

fot. Krzysztof Dziedzic

Z mikrofonem Wioletta Efinowicz. Siedzą od prawej Paweł Leszczyłowski Jarosław Kempa

Z mikrofonem Wioletta Efinowicz. Siedzą od prawej Paweł Leszczyłowski Jarosław Kempa fot. Krzysztof Dziedzic

Na 1. planie Damian Siedlecki i Michał Skrzypek. Stoi Zdzisław Kierkicz

Na 1. planie Damian Siedlecki i Michał Skrzypek. Stoi Zdzisław Kierkicz fot. Krzysztof Dziedzic

- Inicjatywa cenna, ale nie zachłystujmy się nią - mówi Michał Kołaciński (PiS) o pomyśle przybudówki PO

17 osób przyszło na debatę połączoną z prezentacją raportu „Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi” autorstwa Wojciecha Kębłowskiego.

Panelistów było sześciu. Wojciech Kębłowski – autor raportu z Universite Libre de Bruxelles, przedstawił założenia budżetu partycypacyjnego. Marcin Paluszek  z Forum Rozwoju Świdnicy mówił o jego wprowadzaniu w Świdnicy. Wojciech Brym z Młodych Demokratów przypomniał o początkach inicjatywy swojej organizacji. Marek Kamaszyło ze Stowarzyszenia "Olsensium" ocenił, że "zaczął się czas wyborów" i podkreślał rolę dyskusji oraz dialogu, Robert Sarna - radny miejski (PO) zwrócił uwagę, że sesje w innych miastach trwają po 20 - 30 minut (była to czytelna aluzja do Bierutowa), a w Oleśnicy punkt wnioski i interpelacje jest jednym z najdłuższych. I pokazał swoją teczkę interpelacji, wskazując, że1/4 to sugestie mieszkańców. 

Najbardziej oczekiwane były wystąpienia dwóch kandydatów na burmistrza Oleśnicy - Adama Horbacza (PO) i Michała Kołacińskiego, radnego powiatowego (PiS).

- Jestem za budżetem obywatelskim, to cenna inicjatywa - zadeklarował Michał Kołaciński, ale  podkreślił, że nie można się nim zachłystywać i przenosić żywcem wzorców z miast Ameryki Południowej (w brazylijskim Porto Alegre wprowadzono pierwszy tego typu budżet), w których jeszcze do niedawna panowały wojskowe dyktatury. Zwrócił też uwagę na to, czy budżet partycypacyjny ma być równoległą ścieżka do tradycyjnego, czy też próbą ominięcia obecnej ścieżki budżetowej. I wskazał na niebezpieczeństwo legitymizowania przezeń niejasnych działań władzy. - Damy na budżet obywatelski 1,5 procent, a z resztą robimy, co nam się podoba - mówił radny Prawa i Sprawiedliwości.

Adam Horbacz ocenił, że budżet obywatelski to "bardzo ważny temat w mieście". Działacz Platformy Obywatelskiej zgodził się z tezą Kołacińskiego, że nie można bezkrytycznie kopiować rozwiązań z Ameryki Płd. - Wzorce powinnismy czerpać z Sewilli, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca - mówił. Stwierdził, że budzet obywatelski to lepsze rozpoznanie potrzeb społecznych, a kiedy go się wprowadzi, to wiele z nich - dotąd ukrytych - ujrzy światło dzienne.

W dyskusji głos zabierali też Joanna Jarosiewicz, skarbniczka miasta, Marek Czarnecki, radny z Porozumienia 2002, a pytania zadawali Damian Siedlecki (Dla Oleśnicy) i Zdzisław Kierkicz (Stowarzyszenie Przyjaciół Lotniska Oleśnica).

Debata przebiegła spokojnie, a temperatura dyskusji była raczej letnia...

Budżet partycypacyjny – demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego lub też publicznego.

Najczęściej jest on tworzony poprzez wykorzystanie takich narzędzi, jak poznanie priorytetów w wydawaniu pieniędzy przez samych członków danej wspólnoty, wybór delegatów budżetowych, reprezentujących lokalne społeczności, wsparcie techniczne ze strony rajców miejskich (na poziomie lokalnym), lokalne i regionalne zgromadzenia w celu debaty i głosowania nad priorytetowymi wydatkami, a następnie implementacja pomysłów mających bezpośrednie przełożenie na jakość życia mieszkańców.

Badania, a także praktyka miast korzystających z tej formy demokracji uczestniczącej wskazują, że skutkuje on wyższą jakością życia, zwiększonym zadowoleniem z usług publicznych, większą przejrzystością i wiarygodnością władz publicznych, większym udziałem w życiu publicznym (szczególnie osób wykluczonych), a także edukacją obywatelską (Wikipedia)

Szerzej o debacie w Panoramie Oleśnickiej.


autor: (rpr)powrót ›

Zobacz także

Nowej władzy manifest wiary

Infułat Władysław Ozimek powiedział: Władza jest od Boga, dana przez wybór ludzi..... ...

Nowy wiceburmistrz czy skarbnik?

Jakie zmiany personalne szykują się w Urzędzie Miasta Oleśnica i - szerzej - w całym samorządzie?...

ReklamaKomentarze (97)

 • Janusz . | 2014-04-06 14:37:09

  Partyjni kandydaci na burmistrza swoje a to mieszkańcy Oleśnicy będą wybierać sobie gospodarza i wybiorą sprawdzonego bezpartyjnego J.Bronsia bo ten już nie będzie się musiał uczyć i dorabiać On ma to za sobą !

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Kargul | 2014-02-27 01:07:02

  W samorządach, stowarzyszeniach i mediach jest mnóstwo ludzi starego systemu podszywających się pod demokratów. To oni niszczą Rzeczpospolitą przez wytwarzanie sztucznego zamętu i ogłupianie zwykłych ludzi. Kiedyś ppłk LWP, a teraz demokrata, czyli przypadek Pawlaka, który też za danym ustrojem, owszem był, ale od czasu do czasu. Ludzie, trzymajta mnie…...

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • aaa | 2014-02-25 20:32:15

  A Stowarzyszony i stowarzyszenie swoje. Ich nielegalne wiaty są w porządku. wszyscy inni źli. Tak pokrętnego tłumaczenia samowoli to jeszcze nie czytałem. Stowarzyszony przechodzi sam siebie. Jakie bzdury jeszcze od nich usłyszymy?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Stowarzyszony | 2014-02-25 13:43:40

  @Jołaśka,wykuruj swoje dzieciska, zwiń pod pachę Pana Dąbrowskiego i wpadnij do Stowarzyszenia. Wyjaśnimy Wam wszystko, ponieważ widać macie problem z czytaniem i podnosicie stare kotlety. Pan Zdzisław nigdy za czas swojej pracy dla pozyskania lotniska, o które teraz tak wielu z Burmistrzem na czele walczy, nie otrzymywał więcej jak 2tys.za m-c netto(przypomnijcie sobie ile zarabiali Prezesi i ich pracownicy). Co do wigwamów, to cierpliwie poczekajmy na postępowanie wyjaśniające. Mogę tylko powiedzieć, że nigdy nie otrzymaliśmy dokumentu nakazującego przerwanie przygotowywanej na bazie tzw.wigwamów inwestycji zabezpieczającej warunki socjalno-rekreacyjne planowanych w 2014 roku Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej oraz wielu imprez poprzedzających te mistrzostwa. PS. Nie bierz tylko z sobą tego pięcio-pytajnika, bo do tego Gostka nie dociera już nic. Jemu tylko zdrowaśka(nie myl ze zdrową Aśką). A tak poważnie, to mamy zasadę, iż staramy się dyskutować w tematach spotkania, a nie na zasadach: nie ważne co, byle głupio-głośno-gburowato.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • skąd my to znamy? | 2014-02-24 20:17:17

  'debata o debacie', czyli dzień świstaka w wykonaniu bractwa pislamskiego...

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • w kapeluszu panama | 2014-02-24 20:16:50

  Szanowni komentatorzy! Nie dajcie sie wpuscic w trolling. Przybudówka -każdy wie. Ale nie o to chodzi. Tu chodzi o debatę. O tym piszcie, o tym chce tu czytac !!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2014-02-24 20:15:39

  dziennikarze Wyborczej tez sie myla (?): "To głównie ludzie młodzi, duża część jest związana z partyjną przybudówką Młodymi Demokratami" "info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/młodzi+demokraci+lublin

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • .... | 2014-02-24 20:10:21

  Za wikipedia: ""Stowarzyszenie Młodzi Demokraci – centroprawicowa organizacja skupiająca młodzież i studentów o poglądach chrześcijańsko-demokratycznych, ordoliberalnych, demoliberalnych i konserwatywnych działającą społecznie i politycznie. Stowarzyszona z Platformą Obywatelską". I jeszcze popatrzcie na logo Młodych Demokratów. Co wam ono przypomina???

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • levi | 2014-02-24 19:41:05

  nie mam racji@ No nie masz racji :))). To klasyczna przybudówka partii, model młodziezowy chocby sie panowie z SDM zaklinali na wszystkie świętości, że tak nie jest .Zreszta to żadna ujma. A i Instytut Obywatelski który budżet partycypacyjny forsuje to tez przybudówka PO . Model intelektualny.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Wanda | 2014-02-24 19:26:41

  SMD nie istniałoby bez PO i jest podporządkowane jej polityce, realizuje jej wytyczne. To nie jest samodzielna pod względem politycznym organizacja. To jest przybudówka młodzieżowa partii politycznej, która by bez niej nie istniała. W małżeństwie każdy z małżonków może być "siłą przewodnią" i każdy może pójść w swoją stronę. Porównanie związku SDM-PO do małżeństwa chybione. A może chodzi o małżeństwo w krajach islamskich, to rzeczywiście - tam kobieta - jak SMD - nie może być samodzielna i realizuje plan męża.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • nie mam racji | 2014-02-24 19:03:59

  @Wanda. Młodzi Demokraci są "młodzieżówką" PO, nie "przybudówką". Czy Ty uważasz się za przybudówką swojego męża ? Jeżeli nie - to nie używaj takich określeń.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Wanda | 2014-02-24 18:26:53

  Proponuję debatę nt. "Czy SMD jest partyjną przybudówką?". Bo ja uważam, że jest.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Heniu | 2014-02-24 17:01:30

  @"nie mam racji?" - Zgoda! Żadna przybudówka!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Ferdek Kiepski | 2014-02-24 16:38:27

  Droga @Jolu, jeżeli mnie cytujesz, to postaw chociaż cudzysłów...;o)

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • na zdrowie! | 2014-02-24 16:37:01

  Jak widać dla naszego Krzysztofa K, najlepsza debata to ta na działce przy pifku!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • nie mam racji ? | 2014-02-24 16:10:13

  Co by nie powiedzieć, to było pierwsze w Oleśnicy spotkanie radnych i organizacji pozarządowych na ważny temat, który dla mieszkańców powinien być ciekawy i interesujący. Czyli KAŻDY mieszkaniec miałby prawo zgłosić władzy, czyli panu burmistrzowi, konkretny projekt do realizacji z pieniędzy budżetowych. To cenna inicjatywa, gdyż nie tylko pani radna Stefani "królowa interpelacji" dostrzega potrzeby inwestycyjne, które powinny być zrealizowane. Radni PO, PS 2002 i PiS (a gdzie pozostali SLD i Oleśniczanie?), lotnicy z SPLO, Stowarzyszenia Olsensium i Dla Oleśnicy brali udział w tym wydarzeniu. Łączenie tego ważnego dla rozwoju lokalnej demokracji wydarzenia z wyborami jest przesadą. Młodzi Demokraci są konsekwentni w sprawie budżetu obywatelskiego, nie dali burmistrzowi spuścić tej sprawy do muszli klozetowej i konsekwentnie drążą temat. Określenie przez Redakcję Panoramy Oleśnickiej Młodych Demokratów jako "przybudówki PO" jest niestosowne i obraźliwe, gdyż sprawa budżetu obywatelskiego jest ich wyłączną inicjatywą, nie inspirowaną przez lokalna PO. Czas najwyższy, żeby wybitni dziennikarze Panoramy Oleśnickiej trzymali się rzeczywistości, a nie odlatywali od niej jak, nie przymierzając, po zażyciu marychy.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jan Bednarek | 2014-02-24 15:58:16

  Krzysztofie!! Masz już podpisany list intencyjny z "Electroluxem"??

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Krzysztof Kowalski | 2014-02-24 15:54:58

  Jakże łatwo ukrywać się za zasłoną pseudonimu i anonimowości, by w ten sposób bezkarnie głupoty, obraźliwe przytyki wypisywać, bo wówczas nie ponosi się żadnej odpowiedzialności, ale w takim przypadku rezygnuje się z bycia podmiotem, z bycia obywatelskim. I powtórzę: "Na poziomie Oleśnicy nie ma debaty politycznej, lecz powinny być debaty społeczne, gospodarcze podczas których dochodzi do wymiany poglądów na konkretny temat - bez znaczenia, kto jaki światopogląd reprezentuje." To, co tu się dzieje nie nazywam polityką. W skali Oleśnicy chodzi o wspólne gospodarowanie na rzecz wspólnoty jaką są mieszkańcy Oleśnicy. Tyle i aż tyle.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • jolka | 2014-02-24 15:41:29

  A ja mam tylko jedno pytanko do Edmunda Ka ....czy tam był? Jak nie był to jest zwykłym 'pieniaczem'.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • zebe | 2014-02-24 12:51:39

  i jeszcze jedno. Słowo dopiec moze nietrafione, ale na pewno chodzi o to, aby pokazac słabosci pomysłow konkurenta i promowac swoje. Z takiej rywalizacji rodzi sie postęp!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • zebe | 2014-02-24 12:50:09

  " Na poziomie Oleśnicy nie ma debaty politycznej" Panie Krzysztofie!Przepraszam ale to herezja .

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • wszystko na ten temat | 2014-02-24 12:45:12

  A ja mam tylko jedno pytanko do Krzysztof K....czy tam był? Jak nie był to jest zwykłym 'pieniaczem'.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Krzysztof Kowalski | 2014-02-24 12:37:06

  Szanowny Panie Mrowicki, poprawna debata, to nie "przypiekanie" komukolwiek. Na poziomie Oleśnicy nie ma debaty politycznej, lecz powinny być debaty społeczne, gospodarcze czas których dochodzi do wymiany poglądów na konkretny temat - bez znaczenia, kto jaki światopogląd reprezentuje. Budżet obywatelski jest banalnie prostą kwestią. Tu wystarczy tylko dobra wola samorządowców, którzy winni być w stałym kontakcie ze społeczeństwem, co niestety nie jest dla większości oczywiste.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • fruwam | 2014-02-24 11:40:39

  Co SPLO zamierza zgłosić do budżetu partycypacyjnego? Piknik Lotniczy 2?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • ????? | 2014-02-24 10:01:38

  Czy obecność Kierkicza wiąże się z tym, że on sam lub SPLO chce parę złotych z nowego budżetu na wywóz wigwamów z lotniska?????

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • olesniczanin | 2014-02-24 09:23:38

  Panie Adasiu Horbacz,tylko Pana widzimy na burmistrza Olesnicy,mlody,przystojny,reprezentatywny,swietny organizator/bo wiemy/no i madry chlopak.Trzymamy kciuki za Pana.Pobije Pan wszystkich.Powodzenia

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • propublicobono | 2014-02-24 09:23:30

  Marazm? Ktoś musi mieć klapki na oczach żeby nie widzieć jak Olesnica kwitnie!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Mrowicki | 2014-02-24 00:00:14

  Ja bardzo żałuje że panowie Kowalski i Kaleciński nie wzięli udziału w tej debacie co opisuje portal. Na pewno dyskusja byłaby ciekawsza bo ci panowie mają coś bynajmniej do powiedzenia i mają jakieś swoje wizje. Nie muszę się z nimi zgadzać ale z chęcią bym przeczytał ich opinię. Mogliby tam niejednemu na tej debacie Platformy dopiec. I to chodzi w dyskusji politycznej.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Janicki | 2014-02-23 23:52:33

  Dlaczego Olsensium atakuje burmistrza??? Pan Bronś ma lokomotywę ciągnąć po rozkradzionych torach???

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Marek Kamaszyło | 2014-02-23 23:22:55

  Nie pchamy się w politykę ale mamy już dość Oleśnickiego marazmu i udawanie ze jest wszystko ok. ,zaprosiło nas Stowarzyszenie Młodzi Demokracji wiec przyszliśmy co w tym złego ? Oczywiście mówiono tam o budżecie obywatelskim ,Młodzi Demokraci zaprosili media to ich sprawa ,ale my praktycznie co tydzień spotykamy się z kimś czy to z emerytami z ZNTK Oleśnica ,czy to z Zakładem Karnym ,Stowarzyszeniem III Wieku ,z delegatami Solidarności przy ZNTK Oleśnica ,robimy swoje ale chcemy też zmian bo marnuje się potencjał ludzi którzy chcą coś robić .

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2014-02-23 23:17:18

  " I wskazał na niebezpieczeństwo legitymizowania przezeń niejasnych działań władzy. - Damy na budżet obywatelski 1,5 procent, a z resztą robimy, co nam się podoba - mówił radny Prawa i Sprawiedliwości." Panie Kołaciński -i o to im chodzi! Ochłap dla ludzi a my resztą juz tak porzadzimy żeby wam dobrze zrobic; relizowane w tym1,5 procencie beda te rzeczy które teraz sa - wyborcy z Uniwertku3Wieku, dzialkowcy, żołnierze emeryci, Siatkarz Junior i tym podobni . Jeden wielki pic

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Marek Kamaszyło | 2014-02-23 23:05:35

  Szanowna Pani Aniu Mrozowska ,to co powiedziałem to była czysta prawa ,chciałem aby wszyscy wiedzieli w czym jest rzecz , oczywiście nie jesteśmy i nie byliśmy profesjonalnym przewoznikami kolejowymi. Nie wygłaszałem żadnych nieprawdziwych czy nie stosownych politycznych wywodów .Powiedziałem ze staraliśmy się o tabor kolejowy i rozmawialiśmy z Panem Burmistrzem na ten temat ,dlatego ze podczas spotkania mojego w ministerstwie transportu powiedziano nam że jeżeli wystąpi o to samorząd ,to zostanie za darmo przekazany ,może to być stara ciuchcia wagon ,dworzec kolejowy ,torowisko wszystko co jest zbędne PKP , polecam Pani wywiad z Panem Burmistrzem jest na portalu mojaoleśnica.pl z przejazdu pociągu krasnal Pan Burmistrz mówi że wspiera takie rodzące się inicjatywy co nie jest prawda . Niestety wszystko co jest związane z koleją w Oleśnicy nie ma prawa bytu. Zresztą jak Pani raczyła zobaczyć było ponad 350 osób i musieliśmy odmówić grupie 150 osób z Sycowa –gdzie samorząd ufundował węgiel do parowozu i nikt jak Pani się na nas nie obraził wręcz przeciwnie na stacji powitał nas przewodniczący rady miejskiej i podziękował nam za przyjazd .Przeciwnie do Pani ja lubię dobrą i sensowna polemikę .Jeżeli choć trochę zna Pani historię Oleśnicy to pierwszym zakładem jaki był uruchomiony który dawał prace w roku 1945była lokomotywownia Oleśnica jedna z pierwszych na Dolnym Śląsku a od sierpnia 45 po przekazaniu zakładu remontów parowozów czyli obecne ZNTK Oleśnica ,na koniec 1946 roku już pracowało tak 704 osoby .To były głownie zakłady które dawały pracę ,czy to był spawacz, tokarz ,malarz , maszynista suwnicowa –byli kolejarzami w strukturach DOKP ,PKP w latach późniejszych tylko lokomotywowni pracowało prawie 500 osób ,w ZNKT przeszło 4000 o samej stacji już nie chce mi się pisać. Chyba że Pani pyta o czas z przed 1945 roku ,ale zapewniam Panią że kolej miała znaczny wpływ na rozwój Oleśnicy od przeszło 120 lat do lat 90 naszego wieku ,gdzie sama Pani widzi jak jest…. Kończąc to jeszcze raz przepraszam za nie udaną wycieczkę w dniu 26.11.2013 . Wnuczkę serdecznie zapraszam na kolejna nasza wyprawę parowozem jak się uda nam oczyści linie do Kępna uzupełnić szyny to będzie w marcu . Ja osobiście pokrywam koszty Pani wnuczki w ramach rekompensaty. A Pani polecam jakiś fajny i spokojny serial, ale ucieszę się jak i Pani się zapisze i pojedzie z nami ,zapraszam jest rok wyborów i z pewnością nie zabraknie ciekawych osób do rozmowy o historii kolei na ziemi Oleśnickiej .

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • levi | 2014-02-23 23:05:01

  Ale w jakim sensie się potknał? Nie rozumiem

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Krzysztof Kowalski | 2014-02-23 22:34:22

  Pan Kołaciński raczej się potknął.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2014-02-23 22:34:17

  po co pan Kamaszyło wpycha stowarzyszenie w polityke? Horbacz Kołaciński Sarna - lokalni politycy Lelas Brym BAAAARDZO chca nimi zostac. A pan - co pan robił w tym towarzystwie??? Gadanie że jest sie apolitycznym i wystepowanie w tym spotkaniu w roli "panelowego " prezydium jest dwuznaczne. ale jak czytam wypowiedz pani Anny pan juz się w polityke bawi od dawna .... szkoda

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jarek Rogowski | 2014-02-23 21:13:54

  To takie kolejarskie podejście do sedna sprawy??

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Anna Morozowska | 2014-02-23 20:53:40

  "kolejarze budowali Oleśnicę"!! Panie Marku!! Pan kpi, czy pyta o drogę??! Odczuwam, że lubi pan mówić od rzeczy!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Anna Morozowska | 2014-02-23 20:32:36

  Szanowny panie Marku Kamaszyło!! Szczególnie doceniam pana działania by Oleśniczanom przypomnieć stare czasy poprzez przejażdżkę wagonami ciągnionymi przez ciuchcię!!Chwała panu i innym współorganizatorom!! Wówczas, podczas nieprofesjonalnego działania wygłosił pan wiele komentarzy politycznych !! Wypominał pan włodarzom miasta wiele rzeczy nie związanych z tym przejazdem!! Tak to odczułam!! Wtedy z wnuczką chciałam przejechać trasę do Sycowa ale pana komentarze zmusiły mnie do oddania biletu i zrezygnowania z atrakcji dla wnuczki!! Albo uprawia się politykę, albo organizuje się przejazd ciuchcią!! Tak to odczułam!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • uczestnik imprez organizowanych przez Osensium. | 2014-02-23 19:37:39

  Pani Aniu.To co robi Olsensjum w naszym mieście to trzeba docenić nie tylko po przez impreze z ciuchcią ale to co zrobili na Orkiestrze Świątecznaj Pomocy oraz na Pikniku lotniczym Byłem na wszystkich trzech imprezach i twierdzę ze było super i niepowtarzalnie .Zamiast krytykować i bawić się w plitykę weżcie się ludzie za organizowanie podobnych imprez a będzie nam wszystkim łatwiej i weselej.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Marek Kamaszyło | 2014-02-23 18:45:40

  Pani Morozowska - jakie znowu głupoty ??26 pazdzienika jak organizowaliśmy przejazd do Sycowa była podana informacja kto pomógł i jaki ponieśliśmy koszty organizacji tego przejazdu ,jeśli Pani uważa że to są głupoty,powiedziałem wcześniej też ze lokomotywa zostanie odczepiona i będzie manewrować po stacji z wagonem ,nie masz pojęcia co trzeba zrobić aby taki przejazd załatwić ,my korzystaliśmy z taboru z innych stowarzyszeń KSK Wrocław i TOZK Pyskowice ,parokrotnie prosiliśmy naszych włodarzy o pomoc,gdyż ustawa o restrukturyzacji kolei jasno mówi kto może starać się o zbędne mienie kolejowe .Pokazaliśmy że takie przejazdy mogą być atrakcja turystyczna naszego miasta ,miasta po wojnie zbudowanego przez kolejarzy. Szanowna Pani jeśli Pani nie chce uczestniczyć w naszych projektach lub słuchać tego co mówię nie ma problemu ,niech Pani założy własne stowarzyszenie - i działać.powodzenia Pani życzę

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • ciekawy | 2014-02-23 12:13:52

  A gdzie byli lokalni pieniacze, 'alfanioł-oszołom' i Krzysztof K....w kościele?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Kloss | 2014-02-23 11:16:15

  Widoczna jest jakaś dziwna obawa...czyżby ktoś bał się utraty włądy ?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jarek Grudek | 2014-02-23 09:31:46

  Komu w Oleśnicy potrzebny jest platfomerski fetysz??

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • mgr Judym | 2014-02-23 01:57:31

  Po co mieli zapraszać Bronsia, przecież wiadomo, że on jest za społeczeństwem obywatelskim pod warunkiem, że mówią tak jak on i może dodatkowo to społeczeństwo kontrolować. Inni są krytykantami i malkontentami. Takie samo zdanie ma pan przew. Rady Miasta i radni z ugrupowania My z Bronsiem.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • kat | 2014-02-22 22:30:33

  Już wpływaja pierwsze kandydatury posiadłości we Wrocławiu do obejrzenia!! Na pierwszym miejscu sa posiadłości europosłów!! A także pewna żona posła, która powinna być czysta jak łza!! i I to żona pewnego posła w odstawce!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • James Bond | 2014-02-22 22:23:56

  Co można obejrzeć we Wrocławiu??!! Które posiadłości??

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • augustus | 2014-02-22 22:16:14

  @levi: generalnie wierzę ludziom. Do momentu, gdy nie zawiodą mojego zaufania.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • levi | 2014-02-22 22:12:40

  augustusie pan jestes taki naiwny czy udajesz ? społeczna ? obywatelska ? Lelas i Brym beda kandydowali do Rady Miejskiej/Powiatowej

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • alfa-omega | 2014-02-22 21:59:02

  Kto w tym dyskursie nie wypadł jak idiota??

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Dąbrowski z Oleśnicy | 2014-02-22 21:56:36

  A płk-wnik wyznał za co wziął tak gigantyczną forsę??

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • alfa-omega | 2014-02-22 21:53:15

  augustusie!! I tak z Twoją logiką dzieje się coś niedobrego?!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • augustus | 2014-02-22 20:21:00

  Z całym szacunkiem dla tych, którzy piszą, że jeden wypadł słabo, drugi lepiej... Jeśli wierzyć MD, którzy deklarowali, że miała to być debata obywatelska, a nie polityczna, to, naprawdę, kto wypadł lepiej, a kto gorzej jest sprawą drugorzędną, bo jak rozumiem w debacie obywatelskiej od istotniejsze tego, KTO dyskutuje, jest to, NA JAKI TEMAT dyskutuje. A może się mylę? Może prawdą jest to, co niektórzy już tu mówili: że ta debata to był tylko pretekst do tego, by pokazać tego lub innego kandydata? Tylko wówczas, niestety, gdzieś umyka temat...

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2014-02-22 19:47:51

  wszyscy tak piszą młodu demokrato!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Rio | 2014-02-22 19:24:52

  Jeżeli uważasz że Horbacz wypadł słabo to musisz iść do lekarza na badanie słuchu!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2014-02-22 18:23:44

  Horbacz wypadł blado. Kołaciński zdecydoawnie lepiej. Ma swoje zdanie i nie boi sie go przedstawiac.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jarek Rogowski | 2014-02-22 15:29:31

  Nie róbmy samorządu idiotów!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Malwina | 2014-02-22 11:45:36

  Ludzie, to sukces, że tylu ludzi było! dlaczego? BO OLEŚNICA TO MIASTO LUDZI ZGORZKNIAŁYCH I STARYCH, LEDWO WIDZĄCYCH I NIEWYKSZTAŁCONYCH! Brawo chłopaki, działajcie dalej! a Horbacz na burmistrza!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2014-02-22 10:59:59

  przynajmniej cos chłopaki robią!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jarek Grudek | 2014-02-22 10:53:34

  Młodym demokratom z PO już nic dobrego nie wyjdzie! Prędzej platforma zdechnie niż im coś wyjdzie!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • milczek | 2014-02-22 08:35:15

  Pani"Wiola" parsknęła, bo nie wyszło, jak chcieli. Nie zaprosili do debaty (nie jako publiczność) Bronsia, co było celowe i niegrzeczne, a na dodatek kandydat PIS wypadł lepiej niż kandydat PO. Zobaczcie sobie zdjęcia z tego "wydarzenia" - 10 osób publiki. Jeśli ma być debata, to wypada zaprosić wszystkich do debaty. Jeśli zależy na szerokiej dyskusji z obywatelami, to należy korzystać z różnych kanałów komunikacji, bo nie wszyscy obywatele media czytają. Ale przecież nie chodziło o obywateli pani Wiolu (skoro taka konwencja..), prawda?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • do Jołasia | 2014-02-22 08:17:49

  http://olesnica24.com/Publicystyka,czytaj,569,Wigwamy-nielegalne#.UwhO-85u6uI

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jołasia | 2014-02-22 00:59:58

  ski, jeżeli ppłka nikt o wigwamy nie zapytał, to po czorta miał się chłop wychylać. Zresztą o wigwamach jest dość głosno od pewnego czasu, a zatem poczekamy na wyniki ustaleń nadzoru budowlanego i dalsze w tej sprawie decyzje starostwa.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • ski | 2014-02-21 23:44:42

  Pułkownik o wigwamach nie mówił :-)))

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jołasia | 2014-02-21 23:35:43

  Wreszcie tak szacowne gremium zaszczycił swoją obecność i głos raczył zabrać ppłk LWP wiadomego nazwiska. Wygląda na to, że odsiedział swoje na lotniskowym parku wodnym i pojawił się ponownie ''w życiu politycznym'' Oleśnicy. A, propos, czy ppłk coś wspomniał o wigwamach????? Chciałam się na tym spotkaniu pojawić, ale dzieciska się akuratnie pochorowały.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • DeDe | 2014-02-21 22:45:47

  Wnioskuję że platfusom cus to spotkanie nie wyszło jak chcieli

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • ski | 2014-02-21 22:40:39

  Pani Wiola zripstowała tylko zdecydowanie narzekania skarbniczki, że OSOBIŚCIE nie zaproszono radnych i burmistrza. Oni gazet i portali nie czytaja ?!?! Jakos radni PO przyszli!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2014-02-21 22:35:41

  To Efinowicz nie jest juz w Samoobronie ?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Anna Morozowska | 2014-02-21 22:34:18

  Pamiętam jakie głupoty wygadywał ten pan w czasie wyczekiwania na odjazd pociągu do Sycowa!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jan Bednarek | 2014-02-21 22:31:25

  "A czy był pan Kaleciński???" Na litość boską!! darujmy sobie tego czieławieka!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • milczek | 2014-02-21 22:31:06

  Pan Kamaszyło w swym wystąpieniu (słusznie) wytknął, że jest to spotkanie wyborcze. Dobór występujących w debacie - nieprzypadkowy. Kandydat na burmistrza z PO, listek figowy w postaci kolejnego kandydata na burmistrza z PIS-u. Trzeciego kandydata, urzędującego zresztą burmistrza, Bronsia nie zaproszono do debaty, pewnie miałby za dużo do powiedzenia i pozostali mogliby wypaść blado. Taki nasz oleśnicki POPIS lokalny. Tak zwany bloger Damian Siedlecki dał dość cienki pokaz na temat debaty nie mówiąc nic, a tylko atakując Czarneckiego, co tylko świadczy, że coraz bardziej pochyla się w kierunku krzysztofizmu, wirusa panującego wśród niektórych w naszej Oleśnicy objawiającego się czepiactwem i truciem ogólnym bez większych efektów. Na sali pustki, bo organizatorzy - jak dość niegrzecznie zauważyła pani Efinowicz, nie mają środków na dotarcie do obywateli. Obywatel ma czytać media i przychodzić. Swoją drogą - szkoda, że pani Efinowicz nie słuchała, co miał na temat dialogu z mieszkańcami do powiedzenia ekspert zaproszony przez jej ugrupowanie....Do dialogu chętnych nie było. Oprócz skarbniczki i radnego Czarneckiego. I to by było na tyle moi mili obywatele....

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • to wszystko | 2014-02-21 22:27:50

  Czyli jak zwykle najwięksi lokalni pieniacze 'alfanioł-oszołom' i K.K. stchórzyli i się nie stawili. A teraz będą wszystkich krytykować. Mocni w pysku, a raczej w pisaniu...

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • ski | 2014-02-21 22:26:37

  Krawat i marynarka to szacunek dla gosci spotkania i wyborców a nie "lansik ". Spotkanie ciekawe a budżet obywatelski BARDZO POTRZEBNY. Trzeba wciagnac olesniczan w proces decyzyjny, każdy bedzie mógł swoje propozycje przedstawic - na co wydamy NASZE wspolne pieniadze PS Adam nie jest oficjalnie ale będzie!:)

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • alfa-omega | 2014-02-21 22:25:32

  Z takimi "czieławiekami" Olesnica przegra!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2014-02-21 22:22:23

  lansik lansik lansik krawaciki marynareczki oj marzy sie waaaaadza marzy

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Ina | 2014-02-21 22:21:55

  Autorze tego artykułu Adam Horbacz nie jest jeszcze kandydatem PO na burmistrza, mam nadzieję, że będzie ale jak do tej pory nie ma decyzji!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jarek Rogowski | 2014-02-21 22:20:39

  "młody Horbacz"!! I cóż z tego, ze młody?? Ale czy mądry??

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jarek Grudek | 2014-02-21 22:18:36

  Edmuntowiczowi nalezy się medal za szerzenie stalinizmu!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jarek Grudek | 2014-02-21 22:18:36

  Edmuntowiczowi nalezy się medal za szerzenie stalinizmu!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • ska | 2014-02-21 22:17:44

  Nie maja argumentów po prostu

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2014-02-21 22:13:26

  poczekam na relacje papierową ale domniemywam że Siedlecki i Kierkicz stracili kolejna okazję, aby poddac zdecydowanej krytyce politykę władz miasta. Taka mamy dupowatą opozycję

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • ski | 2014-02-21 22:10:30

  zdegustowana nie masz racji - Olsensium nie wystepowało przeciwko Bronsiowi. Kamaszyło podkreślał kilka razy że jest APOLITYCZNY .

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • DeDe | 2014-02-21 22:08:01

  kil@ Bosze... tez mi wielka klasa zgodzic sie z teza niepodlegająca krytyce; PO i SMD chce sie na tym budżecie obywatelskiej wypromowac w wyborach i tyle

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • zdegustowana | 2014-02-21 22:02:59

  Dlaczego Olsniensum występuje jawnie przeciwko panu burmistrzowi Bronsiowi??

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • lotnik(kryjsie) | 2014-02-21 22:01:28

  Czy pan Kierkicz chciał reaktywować lotnisko?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Kil | 2014-02-21 22:00:44

  Co by nie napisać to debata ciekawa, młody Horbacz wykazał się klasą zgadzając się z oponentem politycznym!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Marian | 2014-02-21 21:58:02

  A czy był pan Kaleciński???

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Dąbrowski z Oleśnicy | 2014-02-21 21:56:56

  W moim odczuciu logiczne myslenie u Damiana i Krzysztofa to ni pies , ni wydra, coś na kształt świdra!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • alfa-omega | 2014-02-21 21:51:42

  To nie było logiczne pytanie a formalność!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • DeDe | 2014-02-21 21:50:02

  Wybierzcie dobrych radnych to potrzeby mieszkańców beda zrealizowane bez wzgledu na to jak sie budżet bedzie nazywał. A jeszcze lepiej to wybierzcie nowego lepszego burmistrza

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • portier na nocnej zmianie | 2014-02-21 21:48:24

  A Krzysztof Ka nie zadawał pytań??

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • ski | 2014-02-21 21:47:06

  Siedlecki pytał o to kto decyduje o przyjęciu wniosków mieszkańców. Czarnaecki mu odpowiedział że burmistrz

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Jan Bednarek | 2014-02-21 21:45:00

  Czy była w tych pytaniach jakakolwiek logika??!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • radny | 2014-02-21 21:39:39

  W Oleśnicy od dawna obowiązuje Budżet Obywatelski. Każde Stowarzyszenie zgłasza wniosek i otrzymuje pieniądze na jego realizację.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • alfa-omega | 2014-02-21 21:27:58

  Jakie pytanie zadał Damian Siedlecki?? Jestem bardzo ciekaw!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • ciekawy | 2014-02-21 21:24:06

  A gdzie był w tym czasie nasz największy patriota i donosiciel Krzysztof K...czyżby w kościele?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2014-02-21 21:14:38

  Dla mnie najważniejsze, zeby w budżecie było jak najwieciej kasy a ch ... mnie obchodzi czy on partycypacyjny czy patyline

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • ska | 2014-02-21 20:49:08

  Letnia? Z tego wynika że było NUDNO..... Nikt nie chce byc kontrowersyjny przed wybrorami?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com