amazon

Tematy

Miasta

Serwisy

Sport i rekreacja

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Jaka kosiarka do dużego ogrodu?

01.09.2017

wyświetleń: 640

Ogrody o sporych rozmiarach mają to do siebie, że wymagają dużych nakładów pracy, związanych nie tylko z pielęgnacją żywopłotów czy rabat, ale przede wszystkim trawnika. Zdecydowanie pomocna okaże się w tym sprawna kosiarka ogrodowa.

Problem polega jednak na tym, że urządzenia tego typu występują w wielu odmianach, zróżnicowanych nie tylko pod względem budowy, ale przede wszystkim sposobu działania i możliwości. Wszystko to sprawia, że zakup tej właściwej nie może odbywać się w sposób nieprzemyślany. Ważne jest to, aby dokładnie przeanalizować najważniejsze parametry wpływające na sposób działania kosiarki.


Kosiarka spalinowa z silnikiem czterosuwowym czy dwusuwowym

Kosiarka ogrodowa przeznaczona do pracy na sporych terenach powinna posiadać silnik spalinowy. Dlaczego? Przede wszystkim wyróżnia się ona zdecydowanie większa mocą niż jednostki elektryczne. Co więcej, w przypadku kosiarki spalinowej nie musimy martwić się ciągnącym się za nami kablem, który zdecydowanie ogranicza nasze pole manewru. Oczywiście zawsze można skorzystać z przedłużaczy, jednak prowadzą one do obniżenia napięci j mocy kosiarki, co w przypadku dużych ogrodów nie jest zbyt dobre.

Oznacza to więc, że posiadacze dużych ogrodów powinniśmy rozglądać się przede wszystkim za kosiarkami spalinowymi. Należy jednak pamiętać, że silniki spalinowe występują w dwóch odmianach – dwu i czterosuwowej. Która okaże się lepszym wyborem?

- Kosiarka spalinowa z silnikiem dwusuwowym – charakteryzuje się przede wszystkim wykorzystaniem sporej ilości paliwa, a także generowaniem głośnego hałasu i wielu spalin, co dla wielu może stanowić poważną wadę. W zamian jednak otrzymujemy urządzenie o naprawdę dużej mocy, które poradzi sobie z koszeniem szczególnie rozrośniętej trawy, a także bardzo długą, nieprzerwaną pracą. Silnik dwusuwowy jest również lżejszy, dlatego taką kosiarką można łatwo manewrować.

- Kosiarka spalinowa z silnikiem czterosuwowym – jest całkowitym przeciwieństwem modelu dwusuwowego. Jest cichszy i generuje mniejszą ilość spalin. Z drugiej jednak strony, wyróżnia się znacznie większa wagą oraz mniejszą mocą.

Ostateczny wybór zależny jest więc od naszych potrzeb, a także ukształtowania trawnika. Jeżeli dysponujemy sporym placem o sporej powierzchni i zależy nam na ograniczeniu emisji spalin, zdecydujmy się na silnik czterosuwowy. Jeśli jednak interesuje nas możliwe jak najmocniejsze urządzenie bądź nasz trawnik pełen jest zakamarków lub różnego rodzaju przeszkód, lepszym wyborem okaże się kosiarka z silnikiem dwusuwowym.


Najważniejsze parametry

To, jaka kosiarka do ogrodu najlepiej spełni nasze wymagania, uzależnione jest od jej parametrów technicznych. Tych zaś jest co najmniej kilka.

- Moc silnika – jest parametr najważniejszy, ponieważ ma bezpośredni wpływ na możliwości wykorzystania urządzenia. Chcąc pracować na dużym, zróżnicowanym terenie, powinniśmy celować w modele wyróżniające się mocą około 5 KM. Pozwolą one w sposób szybki i sprawny skosić nawet największy trawnik.

- Szerokość robocza – informuje nas o tym, jak duży kawałek terenu jesteśmy w stanie objąć za jednym razem. Dostępne na rynku kosiarki wyróżniają się szerokością koszenia w przedziale od 60 do nawet 100 centymetrów.

- Pojemność kosza – dobra kosiarka musi dysponować pojemnym koszem, do którego będzie trafiała skoszona trawa. Warto celować w modele z koszem o pojemności powyżej 60 litrów.

- Wysokość koszenia – szczególnie polecane są kosiarki, które dysponują łatwą w obsłudze regulacją wysokości koszenia.

- Napęd – kosiarka z napędem wykonuje całą pracę za nas, pozostaje nam wyłącznie sterowanie jej jazdą. Jeśli jednak napęd zostanie wyłączony, możemy mieć poważne problemy z przeniesieniem jej w inne miejsce.

- Obudowa – powinna zostać wykonana z bardzo trwałych materiałów, które będą odporne na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych.


Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Na koniec warto jeszcze wskazać na przydatne rozwiązania, które rozszerzają możliwości kosiarek lub sprawiają, że praca z ich wykorzystaniem staje się szybsza i łatwiejsza.

- Samoostrzące się ostrza – doskonale sprawdzą się wówczas, gdy z kosiarki korzystamy bardzo często.

- Mulczowanie - funkcja ta polega na rozdrabnianiu trawy, która dzięki temu może posłużyć jako naturalny nawóz do trawnika. Taka trawa szybko się rozłoży, przekazują glebie rozmaite wartości odżywcze.

- Ochrona silnika – mowa o zabezpieczeniach, które uniemożliwiają przegrzanie się jednostki napędowej.

- Wózki transportowe.


autor: tekst sponsorowanypowrót ›

Zobacz także

Top 5 wskazówek co do day tradingu

W świecie biznesu często mawia się, że ilu jest inwestorów na rynku, tyle też jest strateg...

Okresowy przegląd domu jednorodzinnego

Bezpieczny i zadbany dom to dom, który należy poddawać okresowym przeglądom. Za brak przeg...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com