amazon

Tematy

Miasta

Serwisy

Wideo

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Bacha fuga niedokończona

25.08.2017

wyświetleń: 472

Nieukończone dzieło Bacha i jeden z najciekawszych włoskich zespołów muzyki dawnej....

Wratislavia Cantans znowu w Oleśnicy. W niedzielę 10 września o godz. 19 w Sali Rycerskiej Zamku Książęcego usłyszymy „Die Kunst der Fuge” Jana Sebastiana Bacha. W roli głównej Accademia Bizantina pod batutą Ottavia Dantone.

Johann Sebastian Bach zapisał się w historii nie tylko jako świetny organista i twórca dzieł mających do dziś grono swych oddanych wielbicieli. Artysta latami zgłębiał tajniki sztuki kompozytorskiej. Właściwy Bachowi perfekcjonizm zaowocował powstaniem niezwykłego zbioru Die Kunst der Fuge (Sztuka fugi), będącego ukoronowaniem badań twórcy w zakresie kontrapunktu – najtrudniejszej wówczas techniki kompozytorskiej. Choć mawia się, że Bach rozpoczął pracę nad Die Kunst der Fuge na rok przed śmiercią, to znamy dziś rękopis wcześniejszej wersji tego dzieła, powstały siedem lat wcześniej. Jednak kompozytor wielokrotnie wprowadzał zmiany do zbioru.

W efekcie nie udało mu się ukończyć ostatniej fugi, w której nazwy pierwszych czterech dźwięków wiodącej melodii tworzą jego własne nazwisko (B-A-C-H). Ten muzyczny podpis mistrza stał się później inspiracją dla wielu kompozytorów.
Praktyka wykonawcza XVII i XVIII stulecia, a także to, że Bach nie zostawił żadnej sugestii, na jakie instrumenty dzieło zostało skomponowane, sprawiają, że Die Kunst der Fuge jest dzisiaj grane w różnorodnych opracowaniach.

W ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans tę niezwykłą kompozycję Bacha zaprezentuje Accademia Bizantina. Ten istniejący już od 34 lat włoski zespół muzyki dawnej powstał w myśl „wykonywania muzyki podobnie jak wielki kwartet”, co owocuje jego spójnym i jednolitym brzmieniem.

https://youtu.be/Fj2IVEtSfTY


autor: (rpr) , źródło: Panorama Oleśnickapowrót ›

Zobacz także

Powyborczy blues z burmistrzem

Na udanym muzycznym wieczorze w Garden bawił się nie tylko nowy burmistrz Michał Kołaciński ...

Burmistrz-elekt się bawi

To była pierwsza zabawa twardogórskich emerytów z nowym burmistrzem Potyrałą..... ...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com