cracovia

Tematy

Miasta

Serwisy

Sport i rekreacja

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Budujemy dom na skarpie. O czym pamiętać?

11.08.2017

wyświetleń: 514

Nie każda działka budowlana jest równym terenem o regularnych kształtach. Na niektórych działkach mogą bowiem występować pagórki, zbocza, wzniesienia czy skarpy. Te nietypowe formy terenu często są wykorzystywane do budowy ciekawych inwestycji.

Zalety budowy na skarpie

Budowa domu na skarpie czy wzniesieniu może podkreślić zalety nietypowej działki. Wybudowany na skarpie dom stanie się ciekawym punktem obserwacyjnym, a także nabierze wyjątkowego charakteru. Warto o tym pamiętać, ponieważ w Polsce nie brakuje działek budowlanych o zróżnicowanym ukształtowaniu, które – działając z głową – można zamienić na malownicze miejsce do mieszkania.

Oczywiście wzniesienia i skarpy rządzą się zupełnie innymi prawami i wykorzystując je pod budowę inwestycji, należy pamiętać o wielu ważnych regułach. Warto też pamiętać, że tego typu projekty domów raczej muszą być projektami wykonanymi na indywidualne zamówienie. Ich wyższa cena warta jest jednak końcowego efektu.

Najważniejsze zasady

Budując dom na skarpie, w pierwszej kolejności należy myśleć o bezpieczeństwie. W tym celu przed przystąpieniem do prac zaleca się wykonanie odpowiednich badań geologicznych. Ocenią one jakość gruntu i pozwolą na stwierdzenie konieczności dodatkowych zabezpieczeń chroniących przed osuwaniem się ziemi. Kolejną kwestią jest dostosowanie fundamentów do pochyłości terenu. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku będą fundamenty schodkowe. Znaczenie ma również bryła samego budynku. W przypadku domów na skarpie najczęściej wybierany jest projekt o zwartej bryle, której kształt podporządkowany zostaje ukształtowaniu terenu. Często kształt inwestycji jest rozłożysty i niewysoki, co sprzyja utrzymaniu środka ciężkości budynku. Jeśli chodzi o dach, to powszechne zastosowanie mają tu dachy dwuspadowe, płaskie i pulpitowe.


Dobry projekt to podstawa

Bez względu na to, jakie cechy będzie posiadał budowany przez nas dom na skarpie, podstawą działania zawsze będzie dobry projekt. Odpowiednie przygotowanie takiego projektu powinno uwzględniać wspomniane wcześniej badanie gruntu oraz optymalnie wykorzystywać możliwości, jakie daje nietuzinkowe ukształtowanie terenu. Dom na skarpie wart jest swojej ceny, ponieważ malowniczy efekt końcowy może zapierać dech w piersiach. Warto pomyśleć o takiej inwestycji, bo jest wyjątkowa pod każdym względem.
 


autor: tekst sponsorowanypowrót ›

Zobacz także

Top 5 wskazówek co do day tradingu

W świecie biznesu często mawia się, że ilu jest inwestorów na rynku, tyle też jest strateg...

Okresowy przegląd domu jednorodzinnego

Bezpieczny i zadbany dom to dom, który należy poddawać okresowym przeglądom. Za brak przeg...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com