toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Pomnikowe zaskoczenie

06.08.2017

wyświetleń: 869

Pomnik Orła Białego w Szczytnie

Pomnik Orła Białego w Szczytnie fot. http://www.polskaniezwykla.pl/

Miasto ogłosiło drugi konkurs na opracowanie pomnika na placu Zwycięstwa. Będziecie zaskoczeni!
 
W lutym miasto ogłosiło konkurs, którego przedmiotem był wybór dwóch najlepszych prac konkursowych koncepcji rzeźbiarsko-architektonicznych budowy pomnika na placu Zwycięstwa. Miał on nawiązywać do tradycji, symboliki i historii państwa polskiego. Maksymalny koszt jego wykonania to 110.000 zł netto. Przewidywany obszar na posadowienie pomnika wraz z zagospodarowaniem posadzki wynosi 30 mkw.
 
Sąd Konkursowy miał przyznać dwie pierwsze równorzędne nagrody (po 6 tys. zł), z których po zasięgnięciu opinii społecznej wyłoniona miała zostać jedna praca. 
 
Na konkurs wpłynęły trzy prace. Ale Sądu Konkursowego żadna nie zadowoliła w pełni i nie przyznał on żadnych nagród i wyróżnień.  
"Co będzie dalej? Miasto ogłosi kolejny konkurs - zawężony i skonkretyzowany będzie temat pracy" - napisaliśmy wtedy. To zawężenie wielu zaskoczy. 
 
"Opracowanie koncepcji rzeźbiarsko-architektonicznej pomnika upamiętniającego 100 – lecie odzyskania niepodległości oraz 1000-lecie zawarcia pokoju w Budziszynie" - tak brzmi tytuł konkursu ogłoszonego właśnie przez miasto.  
Pamiętacie ten traktat? Nie? No to przypominamy jego postanowienia w ramce. 
 
POKÓJ W BUDZISZYNIE
30 stycznia 1018 roku w Budziszynie zawarto polsko-niemiecki traktat pokojowy pomiędzy Bolesławem I Chrobrym a cesarzem Henrykiem II. Na jego mocy została zakończona wojna polsko-niemiecka toczona od 1015, a jednocześnie cały cykl prowadzonych od 1002 wojen o Czechy i Łużyce. Przy Polsce pozostały niezależne od cesarza Łużyce, Milsko i Morawy, Bolesław uzyskał też posiłki zbrojne na wyprawę kijowską, mającą na celu osadzenie na tronie kijowskim zięcia Bolesława – Świętopełka I Przeklętego. Ponadto traktat utwierdzono małżeństwem Bolesława z Odą, córką Ekkeharda I, siostrą Hermana I, margrabiów Miśni.
 
Skąd takie właśnie skonkretyzowanie konkursu? 
 
- Chcieliśmy rozszerzyć możliwości twórców. Oczywiście wiodącym motywem jest stulecie odzyskania niepodległości. Pokój w Budziszynie był bardzo ważny z punktu widzenia tworzenia polskiej państwowości. Jest jednak tylko motywem dodatkowym - wyjaśnia Panoramie Michał Kołaciński.
 
Burmistrz dodaje, że jeśli pojawi się koncepcja nie nawiązująca ściśle do tematu, ale będzie bardzo interesująca, to nie jest powiedziane, że Sąd Konkursowy nie postawi właśnie na nią.
 
Pierwsza nagroda w konkursie to 8.000 zł, druga - 3.000 zł, trzecia - 2.500 zł. 

autor: (rpr) , źródło: Panorama Oleśnickapowrót ›

Zobacz także

Dwudziestka na parkiecie

Parkiet hali sportowej zamienił się w wielką salę balową. Tak zakończyło się 70-lecie ZSP  ...

Ogólniak na zjeździe

Około 500 osób pojawiło się na zjeździe I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy... ...

ReklamaKomentarze (5)

 • pisioludek | 2017-08-08 08:34:21

  To skandal, powinien stanąć pomnik małych braci skaczących przez mur w stoczni i z antosiem który ich podsadza!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Edmund Kaleciński | 2017-08-07 14:41:40

  Biorąc pod uwagę stan politycznej głupoty obecnie rządzących, adekwatnym tematem dla tego pomnika winna być postać Erazma z Rotterdamu. W rękach powinien trzymać swoje dzieło "Pochwała głupoty" - ona bowiem jest wszechobecna w katolandzie. Ponadto proponuję dużymi literami sentencję z tego dzieła mistrza: "Jestże, na Boga żywego, coś szczęśliwszego od tego nasienia ludzkiego, które powszechnie nazywają głuptakami, błaznami, półgłówkami, kapuścianymi głąbami?". A Kaczor wrzeszczy, że to: "kanalie", "zdradzieckie mordy", "drugi sort" itd. Ponadto, jego imposybilizm, którego efekty widać - rujnowanie Polski. Oto także temat do pomnikomanii. Redaktorów tego portalu nie stać na rzeczową krytykę ogłoszonych tematów ?! Tak swobodnie, jako medium, przyjmujecie, chore pomysły burmistrza & consortes. Może ruszcie do bibliotek ...

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • fafik | 2017-08-07 14:18:50

  Klęczący burmistrz i Ozimek z krzyżem, a Piechówka leżący plackiem jak rozłożony krzyż. A obok Marcin Ż. liżący im dupy. Taki pomnik oddawałby rzeczywistość wykreowaną przez "moherowego doktora", co to wyborców oszukał, jak napisała Marta D.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • nie róbmy jaj | 2017-08-07 12:25:54

  To jakaś paranoja! Szkoda, że obelisk nie upamiętni Traktatu Wersalskiego..

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Maduro | 2017-08-06 19:05:05

  Zawężenie przez rozszerzenie? Tylko w Oleśnicy...

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com