cracovia

Tematy

Miasta

Serwisy

Sport i rekreacja

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Jak ustalić, kto jest właścicielem działki?

02.08.2017

wyświetleń: 711

Znalazłeś idealne miejsce na budowę domu, ale nie wiesz do kogo zwrócić się z ofertą nabycia działki? Istnieją sposoby, by ten stan rzeczy zmienić.


Poszukiwania właściciela

Pierwszym i najbardziej oczywistym sposobem na ustalenie właściciela działki jest wypytanie osób, które mieszkają lub pracują w pobliżu. Metoda ta ma niestety swoje wady. Przede wszystkim wypytywani niekoniecznie muszą posiadać taką informację. Co więcej, nawet jeżeli kogoś wskażą, osoba ta nie musi rzeczywiście dysponować pełnymi prawami własności.

Dużo lepszą (i przede wszystkim pewniejszą) metodą może być ustalenie numeru księgi wieczystej danej nieruchomości i sprawdzenie jej zapisów. By to uczynić, wystarczy znać adres działki i udać się z wnioskiem do wydziału geodezyjnego urzędu miasta. Co ciekawe, można skorzystać również z usług wyspecjalizowanych portali internetowych, które proponują ustalanie numerów ksiąg wieczystych.


Co zrobić z numerem księgi wieczystej?

Znając dane księgi wieczystej, można udać się do starostwa i tam złożyć stosowne zapytanie do Państwowej Ewidencji Gruntów (PEG). Ewidencja obejmuje bowiem między innymi takie informacje, jak imię i nazwisko aktualnego właściciela działki, a także miejsce jego zamieszkania lub – w przypadku gruntów należących do przedsiębiorstw – siedzibę firmy mającej prawa własności.

Co więcej, jeżeli zapytanie dotyczy budynku wpisanego do rejestru zabytków, również i taka informacja znajduje się w zbiorze PEG.

Niestety, na tym etapie może pojawić się pewien problem. Jeżeli dana osoba chce uzyskać z Ewidencji Gruntów nazwisko właściciela nieruchomości, musi wykazać, że ma interes prawny odnoszący się do tejże nieruchomości. Rozwiewając wątpliwości, sama chęć zakupu nie jest uznawana za wystarczający powód, a w razie wątpliwości decyzję o zasadności ujawnienia danych podejmuje starosta.

Innym sposobem poznania nazwiska właściciela jest złożenie wniosku w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, choć i w tym przypadku należy podać istotny powód prawny.

Bliższe informacje na temat procedur z tym związanych można znaleźć na stronie Ksiegi-wieczyste.org.


, źródło: tekst sponsorowanypowrót ›

Zobacz także

Top 5 wskazówek co do day tradingu

W świecie biznesu często mawia się, że ilu jest inwestorów na rynku, tyle też jest strateg...

Okresowy przegląd domu jednorodzinnego

Bezpieczny i zadbany dom to dom, który należy poddawać okresowym przeglądom. Za brak przeg...

ReklamaKomentarze (2)

  • :/ | 2017-08-03 22:17:24

    Skąd obca osoba ma znać numer księgi wieczystej? Nawet właściciel nie zna tego na pamięć.

    zgłoś naruszenie regulaminu ›

  • jack | 2017-08-02 16:47:51

    co za bzdury- mając nr księgi sprawdzamy sobie sami w internecie bez łaski za darmo: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

    zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com