Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Warto im pomóc

26.05.2017

wyświetleń: 3576

Beata Tołłoczko i Mariusz Harbacewicz

Beata Tołłoczko i Mariusz Harbacewicz

Warto im pomóc

Warto im pomóc

Rodzina z 7 dzieci musi wyremontować dom do 1 września. Wtedy ich pociechy wrócą do szkoły

O rodzinie Małgorzaty i Zbigniewa Kosmalów napisała Panorama Oleśnicka.

W starym, rozpadającym się domu, na 50 metrach kwadratowych, z trudem mieści się dziewięć osób. Dotąd jakoś sobie radzili, ale dach zaczął coraz mocniej przeciekać, a fachowcy orzekli, że cały budynek wymaga generalnego remontu. W pomoc rodzinie mocno zaangażowała się Beata Tołłoczko.

- Jestem tu nowa, przyjechałam spod Wrocławia prawie 3 lata temu – wyjaśnia Oleśnickiej. – W grudniu pojechałam do GOPS zapytać, czy jest tu rodzina, która potrzebuje paczki przed świętami. Małgorzata Grygiel powiedziała, że są tacy ludzie, którym warto pomóc. Tak poznałam Gosię i Zbyszka. Swój dom dostali w spadku po babci. Kiedy się wprowadzili, nie było nawet wody, centralnego ogrzewania, a jako ubikacja – wychodek, ale Zbyszek jest pracowity i wiele rzeczy sam zrobił. W pewnym momencie zaczął przeciekać dach. Odłożył pieniądze na jego remont i powiedział: „Jak dach zrobimy, to już resztę będę sobie spokojnie dłubał.”. Jednak kolejne firmy przyjeżdżały i nie chciały się podjąć pracy. Fachowcy twierdzili, że nie ma sensu zdejmować dachu, a nawet strach to robić, bo w takich starych budynkach, kiedy jedno się ruszy, to drugie się zawali. Samo wejście na strop byłoby zbyt ryzykowne, bo mógłby nie utrzymać ciężaru człowieka, całe drewno jest spróchniałe. I tak okazało się, że trzeba rozebrać wszystko do gołych ścian i wylewać nowe stropy. Miałam jednak ogromny kłopot z przekonaniem tej rodziny, żeby pozwolili mi organizować dla nich pomoc z zewnątrz. Kilka miesięcy powtarzali: „My wszystko zrobimy sami”. Ale przyszedł taki moment, gdy samemu już się nie da...

Dzięki wsparciu GOPS, sprawą udało się zainteresować twórców programu „Nasz nowy dom”. - Niestety, przed samym przyjazdem ekipy, kiedy rodzina już była pełna nadziei, usłyszeli, że z pomocy nici, bo mają za dużo dzieci. I jak po czymś takim wierzyć w ludzi? – oburza się Beata Tołłoczko.

A czas nagli. Remont trzeba przeprowadzić przed 1 września, aby dzieci mogły wrócić do domu, a tym samym, do szkoły.

- One nie mają tutaj żadnej rodziny, babci, u której mogłyby tymczasem zamieszkać – wyjaśnia ich mama. - Najbliżsi krewni są 50 km stąd. A kiedy siedmioro dzieci wróci tu we wrześniu, to już nie sposób będzie remontować budynku. Gdzie te maluchy miałyby spać, kiedy dach i sufit będą zerwane? Pod gołym niebem?

- Państwo Kosmalowie są w tej pechowej sytuacji, że mają dochód za duży, aby otrzymywać zasiłek, ale, w przeliczeniu na tak wiele dzieci, jest to dochód za mały, aby bank udzielił im kredytu na remont. U nich nie ma żadnych patologii. Jeżeli chodzi o podejście do wychowania dzieci, kształcenia ich, mogliby stanowić wzór - mówi kierownik GOPS Mariusz Harbacewicz.

- Ja się od nich naprawdę nauczyłam życia – mówi Beata Tołłoczko. – Dzieciaki są zadbane, grzeczne, uczynne. Gosia ze Zbyszkiem nigdy nie narzekają, takich ludzi wcześniej na swojej drodze nie spotkałam. Nie ma u nich podejścia: „dajcie nam, bo się nam należy” – zapewnia.

Każdego, kto chce wspomóc ich w remoncie domu, prosi o kontakt pod telefonem 603-216-106.


autor: (OAI) , źródło: Panorama Oleśnickapowrót ›

Zobacz także

Dzidziusie w ratuszu

Powitaliśmy kolejnych mieszkańców Oleśnicy. Zestaw powitalny: profesjonalne kosmetyki... ...

Mają dla kogo żyć

Przedwczoraj najmłodszych mieszkańców witano w gminie Oleśnica. Dziś w mieście Oleśnica......

ReklamaKomentarze (12)

 • | 2017-06-09 21:21:39

  Skoro nie chcesz jeden z drugim pomagać to nie krytykuj i nie obrażaj nigdy nie wiecie co was w życiu czeka to że macie dzisiaj nie znaczy że będziecie mieć zawsze.Nie znacie tych ludzi prywatne to po co ich obrażacie. Pomagają im ludzie którzy ich znają a skoro pomagają to wiedzą ze ludzie są godni tego aby im pomóc.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Sofi | 2017-06-09 21:13:52

  Zpt jaki ty płytki jesteś w tych swoich wypowiedziach...z kad ludzie z Oleśnicy mogą ich znać skoro oni nie pochodzą z tych okolicach. Daruj sobie te komentarze nie masz co ze sobą robić to idź na spacer i sądzę że takie artykuły nie są dla ciebie egoista.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Magda B | 2017-05-27 22:54:09

  A ja powiem wam wszystkim tak: Czy śledzicie może państwo tę akcję? Macie o niej jakieś szersze pojęcie, niż to, co jest zawarte w artykule? Pewnie wielu udzieliło teraz odpowiedzi przeczącej. Rodzina o NIC nie prosiła, sama zapracowywała sobie na wszystko, ten dom na początku historii tej rodzinki to była ruina, ale zaczęli żyć na swoim. Na nic się nie skarżyli, sami się utrzymywali, choć sprawy mogły czasami się różnie miewać. A teraz dom wymaga remontu natychmiastowego, ale sami tego nie podźwigną. Policzyliście to, co teoretycznie dostają, ale odliczcie sobie koszty rachunków, wydatków na życie i dzieci, a wtedy nie zostanie wam aż tyle. A wyrzućcie nagle niemałą sumkę na remont domu... A właśnie, czy policzył może ktoś, ile na taki remont wyjdzie? Chyba nie, lepiej im dorzucić kłód pod nogi niż po prostu zignorować i zachować takie nie najmądrzejsze przemyślenia dla siebie. Jeszcze raz napiszę: oni nie poprosili o taką pomoc, ale znaleźli się ludzie, którzy chcą im pomóc. Zapewne i bez niej jakoś by po troszku to wyremontowali, ale tam, gdzie wśród ludzi jest szczęście- niczego już nie brakuje. Dlatego uprzejmie proszę o nie sianie plotek, bo to zbędne :)

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Malone | 2017-05-27 19:32:01

  Ale w nas kupa zawiści

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2017-05-27 18:39:25

  Ci państwo chyba nie przeprowadzili się z willi nagle do 50m2.czemu nie pomyśleli wczesniej tylko planowali kolejne dzieci?500+,rodzinne,a pomoc z opieki żywność,kolonie darmowe dla dzieci wyprawki szkolne i zawsze mało.nie jedna rodzina za mniejsze pieniądze żyje.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Waldek | 2017-05-27 10:28:33

  Zapomniałeś o rodzinnym na 7 dzieci i dodatkach dla rodziny wielodzietnej. to tak circa 1100 zł.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Bezdomny.... | 2017-05-26 22:55:08

  Czyli jak rozumiem, ta rodzina ma co najmniej 514zł x 9 + do tego 3500zł z programu 500+ czyli co najmniej 8126 miesięcznie. Czy to jest tak mało? Rozumiem wszystko, ale naprawdę?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Janina | 2017-05-26 21:02:37

  To małżeństwo ze zdjęcia wygląda poczciwie. Trzeba im pomóc!!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Beata | 2017-05-26 20:55:03

  O czym Wy tu piszecie......to ja jestem na zdjęciu....kogo znasz więc się pytam Czesiek?mnie???nie sądzę.....nie chcesz pomóc nie komentuj:)

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • zpz | 2017-05-26 20:05:09

  to rodzina ze wschodu do pracy a nie liczyć na dłubane od od ludzi ,to trzeba mieć tupet ludzie znają ich w Oleśnicy więcej jest takich cwaniaków!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • fotograf | 2017-05-26 17:38:03

  Ludzie ze zdjęcia nie są rodziną akurat. To kierownik GOPS i ich znajoma.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Czesiek | 2017-05-26 17:19:17

  tą rodzinę ze zdjęcia znam. naciągacze.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com