mazda

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Kaczyński potwierdził, lokalni politycy odetchnęli

15.05.2017

wyświetleń: 1601

Kaczyński potwierdził, lokalni politycy odetchnęli

fot. Krzysztof Dziedzic

W 2018 roku w wyborach mogła nie wystartować cała plejda powiatowych samorządowców! Ale...
 
Wybory samorządowe odbęda się w ustawowym terminie, jesienią 2018 roku. Nie będą przyspieszone.
 
Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że zapisze w nowelizacji ustawy samorządowej zasadę kadencyjności. Partia chciała, aby zmiana była realna, nieodłożona w czasie. Co oznaczało, że samorządowcy, którym upłynęły dwie kadencje, nie mogliby kandydować na to samo stanowisko.
 
Gdyby ta zasada weszła w życie, to za rok czekałoby nas personalne trzęsienie ziemi w gminach.
 
Nie mogliby kandydydować na zajmowane dotąd funkcje: Sławomir Kapica w Sycowie, Władysław Kobiałka w Bierutowie, Jarosław Głowacki w Międzyborzu i Marcin Kasina w gminie Oleśnica. Mimo że mieli przerwę, w wyborach na burmistrza nie mogliby stanąć także: Jan Bronś w Olesnicy oraz Zbigniew Potyrała i Jan Dżugaj w Twardogórze.
 
Ale wszyscy oni mogą odetchnąć. PiS się wycofał...
 
– Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności – te, o których już kiedyś wspominałem publicznie, mówię o TK jak i stanowisku prezydenta, doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje. Są jeszcze inne koncepcje, ale każda z nich jednak sprowadza się do tego, że to będzie odłożone i nie wejdzie w trakcie tych wyborów – poinformował dziś prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji. 
 
Dodał: "Doszliśmy do wniosku, że wobec stanowiska głowy państwa, do którego odnosimy się z wielkim szacunkiem i wobec niepewności co do stanowiska TK nie należy w tej chwili tej sprawy stawiać w ten sposób, żeby tworzyć wrażenie, że chcemy uczynić coś, co być może niektórzy by traktowali jako złamanie pewnych reguł prawa. Czy to oznacza, że rezygnujemy z tego przedsięwzięcia zmierzającego do tego, by oczyścić wiele samorządów, by dokonać zmian, by te grupy, które tam rządzą, bo to zwykle nie jedna osoba, ale grupa, niekiedy od wielu lat, rekord to 23 lata w dalszym ciągu tam rządziły? Nie. Chcemy to zmienić i chciałbym państwu powiedzieć, że to możliwe"...

autor: (rpr)powrót ›

Zobacz także

Nowej władzy manifest wiary

Infułat Władysław Ozimek powiedział: Władza jest od Boga, dana przez wybór ludzi..... ...

Nowy wiceburmistrz czy skarbnik?

Jakie zmiany personalne szykują się w Urzędzie Miasta Oleśnica i - szerzej - w całym samorządzie?...

ReklamaKomentarze (20)

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com