toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Ucieczka od Oleśnicy do Sokołowic

18.04.2017

wyświetleń: 1466

Policja podsumowuje świąteczny weekend w powiecie. Pijanych kierowców nie brakowało....

Jak co roku okres świąt to czas wytężonej pracy policjantów. Liczne patrole dbały o to, by na drogach było bezpiecznie. Jednak nie wszyscy kierujący przestrzegali zasad zachowania trzeźwości, wsiadając za kierownicę pojazdu. Kilkunastu nietrzeźwych kierujących to efekt wzmożonych kontroli policjantów w czasie świąt.

Głównym zadaniem oleśnickich funkcjonariuszy w czasie świątecznego weekendu było zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Zauważyć można było zwiększoną liczbę policjantów dbających o bezpieczeństwo podróżujących. Liczne kontrole drogowe doprowadziły do zatrzymania 12 nietrzeźwych kierujących. Nie obyło się również bez pościgów za kierującymi, którzy ze względu na stan trzeźwości nie zatrzymali się do kontroli drogowej oraz bez zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych. 

Pierwsze zdarzenie drogowe z udziałem nietrzeźwego kierującego miał miejsce już w piątek po południu, około godziny 14:30. Policjanci otrzymali zgłoszenie o zniszczeniu bramy wjazdowej do posesji przez pojazd, który następnie odjechał z miejsca zdarzenia. Policjanci niezwłocznie udali się w miejsce wskazane przez świadków, gdzie odnaleźli samochód mogący brać udział w tym zdarzeniu. Był to opel vectra, którym kierował 37-letni mężczyzna. Jak się okazało prowadził on pojazd w stanie nietrzeźwości, gdyż urządzenie sprawdzające trzeźwość wykazało, że w wydychanym powietrzu miał 3,3 promila alkoholu. Mężczyzna odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu oraz za zniszczenia, których dokonał.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych funkcjonariusze z Bierutowa zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Volkswagen, którego styl jazdy wzbudził niepokój policjantów. Pojazdem kierował 58-letni mężczyzna. Policjanci dokonali sprawdzenia posiadanych dokumentów, stanu technicznego pojazdu oraz stanu trzeźwości kierującego. Jak się okazało, kierujący w wydychanym powietrzu miał blisko 4 promile alkoholu. Funkcjonariusze przewieźli nietrzeźwego mężczyznę do komisariatu.

W nocy z piątku na sobotę policjanci Wydziału Prewencji, patrolując ulice Oleśnicy, podjęli próbę zatrzymania do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Ford. Jak zauważyli policjanci, kierujący miał problemy z prawidłową jazdą zachowując zasady bezpieczeństwa. Pomimo używania przez funkcjonariuszy poruszających się oznakowanym radiowozem sygnałów świetlnych i dźwiękowych mężczyzna nie zatrzymał się, a wręcz zaczął uciekać.

Policjanci podjęli pościg. Kierujący fordem, uciekając przed radiowozem, łamał wszelkie przepisy ruchu drogowego, stwarzając ogromne zagrożenie w ruchu. Pościg zakończył się w Sokołowicach w rejonie węzła komunikacyjnego Gęsia Górka. Kierującym okazał się 21-letni mężczyzna. Sprawdzenie jego trzeźwości odbyło się dwuetapowo, gdyż  najpierw policjanci zbadali stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przez kierującego - urządzenie wskazało blisko 1 promil alkoholu, a następnie pobrano od kierującego krew do badania, gdyż zachodziło podejrzenie, że mógł on znajdować się pod wpływem działania środków odurzających.

Wśród zatrzymanych nietrzeźwych kierujących był również 36-latek, który swoją brawurową jazdą doprowadził do dachowania pojazdu na ulicy Mickiewicza w Oleśnicy. Zdarzenie miało miejsce w niedzielę wieczorem. Kiedy policjanci przyjechali na miejsce zdarzenia zastali tam mężczyznę, który o własnych siłach wydostał się z pojazdu, który leżał na dachu. Wstępne sprawdzenie trzeźwości kierującego nie było pozytywne, dlatego też funkcjonariusze udali się wraz z kierującym do jednostki policji, celem wykonania szczegółowego badania jego trzeźwości. Okazało się, że w wydychanym powietrzu 36-latka znajduje się alkohol w ilości odpowiadającej 2,7 promila.

Za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu odpowie również 18-latek, który został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów w Twardogórze. Kierował on motorowerem, a w wydychanym powietrzu miał ponad 0,5 promila.

W trakcie licznych kontroli drogowych policjanci zatrzymywali również kierujących, którzy  wsiedli za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu, a dodatkowo mieli sądowy zakaz kierowania. Takie osoby ponownie odpowiedzą przed sądem, lecz tym razem za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdami. Za to przestępstwo grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Zwiększona liczba policjantów, również tych dbających o bezpieczeństwo poza obszarem ruchu drogowego, pozwoliła zatrzymać dwie osoby nieletnie posiadające przy sobie środki odurzające. Pierwsza kontrola osobista i ujawniony woreczek z zawartością marihuany miała miejsce w Oleśnicy w piątkowe popołudnie. Osobą legitymowaną i sprawdzaną był 16-latek. Miał on przy sobie niewielką ilość suszu roślinnego, natomiast nieco większą ilość tej substancji policjanci znaleźli w jego miejscu zamieszkania.

Druga, podobna sytuacja miała miejsce w niedzielę, gdzie policjanci podczas legitymowania ujawnili w kieszeni 16-latka woreczek z kilkoma porcjami marihuany. Znalezione substancje zostały poddane policyjnej analizie, która potwierdziła, że są to środki odurzające. Młodzi mężczyźni odpowiedzą przed sądem dla nieletnich za posiadanie środków odurzających, a policjanci sprawdzą, skąd pochodziły narkotyki i jakie było ich przeznaczenie. 

Dzięki wzmożonym policyjnym kontrolom z ruchu drogowego zostali wyeliminowani kierujący, którzy za nic mają bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Dlatego też podobne działania będą prowadzone w okresie najbliższego długiego majowego weekendu, w czasie którego można się spodziewać zwiększonej ilości pojazdów na drogach.


autor: st.sierż. Aleksandra Pieprzyckapowrót ›

Zobacz także

Policjant bił, bił, bił

...to tytuł reportażu Małgorzaty Pietkiewicz z "Interwencji" w Polsacie. Emisja za nami...

Śmiertelne uderzenie

Z impetem wbili się w mur... Na miejscu zginął 22-letni mieszkaniec gminy Twardogóra ...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com