Tematy

Miasta

Serwisy

Sport i rekreacja

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Jak polityka wpływa na sytuację gospodarczą kraju

03.04.2017

wyświetleń: 375

Jaki jest wpływ 500+ na sytuację gospodarczą? A jakie znaczenie ma wybór Donalda Tuska?

Wdrożenie programu 500+ zwiększyło przychody z handlu detalicznego oraz zmniejszyło zapotrzebowanie na dożywianie dzieci. Brexit może wpłynąć na zmniejszenie dopływów ze środków unijnych. Wybór Donalda Trumpa na Prezydenta Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie przyczyni się do większej izolacji gospodarczej USA. Dla Polski może to oznaczać zmniejszenie udziałów firm amerykańskich. Elekcja Donalda Tuska na stanowisko Szefa Rady Europejskiej wpływa na spory na linii Unia Europejska – polski rząd oraz korzystnie oddziałuje na sytuację imigrantów w Polsce.


Wpływ polityki 500 + na sytuację gospodarczą

Program Rodzina 500+ objął 3,78 mln dzieci, do których trafiło 11,3 mld zł. W całej Polsce 55% dzieci poniżej 18 lat zostało objętych projektem. Największy odsetek dzieci, które otrzymują wsparcie z programu, znajduje się w województwie lubelskim (61%). Badania CBOS (zobacz: http://ops.pl/2016/10/polacy-500-wyniki-badan-cbos/) wskazują, że pieniądze z programu 500+ zostały przeznaczone na:

• odzież i tekstylia – 31%;
• obuwie – 29%;
• rodzinne wakacje – 22%;
• pomoce naukowe – 22%;
• dodatkowe zajęcia dla dzieci – 20%.

Dane wskazują, że program Rodzina 500+ znacznie zwiększył sprzedaż detaliczną, co przekłada się na rozwój gospodarczy kraju.


Polityka zewnętrzna, a gospodarka Polski

W 2016 roku, 23 czerwca, niemal 52 proc. Brytyjczyków, głównie w Anglii i Walii, zagłosowało za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. Dla polskiej gospodarki oznacza to głównie ograniczenie przyznawania środków unijnych oraz destabilizację kursów walut. Wielka Brytania płaciła bowiem duże składki netto – niemal 10 mld funtów.

Znaczącą zmianą polityczną dla sytuacji gospodarczej Polski jest prezydentura Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych jasno sugeruje, że przyszłe rządy będą prowadzone pod kątem izolacji gospodarczej. Za tym stanowiskiem mają przemawiać niższe podatki korporacyjne na terenie USA. Przez to wiele firm amerykańskich działających w Polsce może wycofać swoje usługi i powrócić do ojczyzny, co osłabi polską gospodarkę.


Jakie znaczenie ma ponownie wybranie Donalda Tuska na stanowisko Szefa Rady Europejskiej?

Zaraz po ogłoszeniu reelekcji, Donald Tusk oświadczył, że postara się przeciwdziałać izolacji Polski w Unii Europejskiej. Były premier stwierdził też, że jest to dobry wybór dla Polski, mimo wyraźnej niechęci ze strony polskich władz. W grudniu 2016 roku, Donald Tusk udzielił wywiadów, w których jasno potępiał obecne rządy, przez co jawnie określił się po stronie opozycji. Niewątpliwie negatywna ocena rządów PiS przez Szefa Rady Europejskiej miała związek z późniejszą krytyką Polski ze strony Unii Europejskiej. Przełożyło się to na mniejsze zaufanie do rządu na arenie międzynarodowej. Były premier starał się też o korzystne stanowisko dla kraju w sprawie imigrantów oraz wspierał politykę ekologiczną.
powrót ›

Zobacz także

Top 5 wskazówek co do day tradingu

W świecie biznesu często mawia się, że ilu jest inwestorów na rynku, tyle też jest strateg...

Okresowy przegląd domu jednorodzinnego

Bezpieczny i zadbany dom to dom, który należy poddawać okresowym przeglądom. Za brak przeg...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com