toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Żywa biblioteka

22.03.2017

wyświetleń: 564

Żywa Biblioteka – znowu w Oleśnicy - 31 marca! To inicjatywa, która powstała w Danii....

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy i I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego zaprasza mieszkańców 31 marca w godzinach 10 -15 do sali konferencyjnej BiFK przy ul. Reja 10 na III edycję Żywej Biblioteki w Oleśnicy.

CZYM JEST ŻYWA BIBLIOTEKA?

Żywa Biblioteka to inicjatywa, która powstała w Danii. Pierwsza Żywa Biblioteka została zorganizowana w 2000 jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi w Roskilde. Pomysł, aby ludzie mogli się nawzajem wypożyczać i w ten sposób poznawać, redukując jednocześnie dystans i uprzedzenia, był strzałem w dziesiątkę.

Celem wydarzenia jest bowiem postawienie Czytelnika dosłownie twarzą w twarz ze stereotypami i własnymi uprzedzeniami, które reprezentują Żywe Książki. Takie spotkanie z człowiekiem pełniącym rolę Żywej Książki miało inicjować dialog między, czasem bardzo różnymi od siebie, ludźmi i budować zrozumienie dla inności, redukując w ten sposób niechęć i nienawiść wobec tego, co obce.

W 2004 roku metoda została uznana przez Radę Europy za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka.

Od tamtego czasu Żywe Biblioteki organizowane są w ponad 70 krajach. W Polsce pierwsza Żywa Biblioteka odbyła się w 2007 roku. Do tej pory co roku odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń w kraju.

ŻYWA BIBLIOTEKA W OLEŚNICY

Najważniejsze wartości Żywej Biblioteki to otwartość, różnorodność i poszanowanie praw człowieka, które są podstawą metodyNajważniejszymi wartościami Żywej Biblioteki jest otwartość, różnorodność i poszanowanie praw człowieka, które są podstawą metody, dlatego organizujemy Żywa Bibliotekę w Oleśnicy już po raz trzeci. Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy współpracuje w tym zakresie z I Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnicy. Od samego początku mamy też duże wsparcie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii przy Burmistrzu Oleśnicy.

W tej edycji naszymi Żywymi Książkami będą m.in.: Aktywny Senior, Były uzależniony, Gej, Ekolog bez granic, Mama dziecka z autyzmem, Mama dziecka z chorobą genetyczną, Osoba niesłysząca, Niewidoma, Słowianin, Działacz z niepełnosprawnością, Wolontariuszka.

Poprzez nasze działania chcemy uświadamiać, że otwartość na innych, poszanowanie prawa do godności drugiego człowieka i różnorodność społeczeństwa są wartościami, które mogą przeciwstawić się rasizmowi i ksenofobii.

Więcej informacji o samej metodzie: zywabibliotekapolska.pl.

Aktualności na temat realizacji projektu w Oleśnicy
https://www.facebook.com/ZywaBibliotekaOlesnica


autor: (OAI)powrót ›

Zobacz także

Starsza pani młoda wciąż

Wiekiem jest starszą damą - ma 65 lat. Ale duchem jest wciąż młoda. Obejrzyj naszą fotorelację......

Sesja z książkami

Oleśniccy bibliotekarze w oryginalny sposób uczcili Światowy Dzień Książki i Praw Autorski...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com