Tematy

Miasta

Serwisy

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

O Piastach będziemy wiedzieć więcej

20.01.2017

wyświetleń: 1231

O Piastach będziemy wiedzieć więcej

fot. Krzysztof Dziedzic

O Piastach będziemy wiedzieć więcej

fot. Krzysztof Dziedzic

Dziś w BiFK odbyła się promocja książki Jerzego Głuszka poświęcona Piastom oleśnickim
 
 
"Znane i nieznane dzieje Piastów oleśnickich w latach 1312-1492" to tytuł książki, która właśnie wyszła z miejscowej drukarni Udruk. Jej formalnym wydawcą jest Jerzy Maciński (także autor składu i redaktor techniczny), ale wydanie w nakładzie 200 egzemplarzy zostało sfinansowane przez autora.
 
Jerzy Głuszek jest znany jako znawca monet bitych przez książąt oleśnickich. Jest stałym bywalcem Spotkań Oleśnickich Kolekcjonerów, a kilka ciekawych numizmatów z jego zbioru można oglądać w naszym muzeum. Dał się też poznać oleśniczanom jako malarz - amator. Z pasją maluje pejzaże miejskie, portrety i sceny historyczne, o czym mogli przekonać się uczestnicy jego dwóch wystaw zorganizowanych w Oleśnicy całkiem niedawno. Ostatnie dwa lata poświęcił zgłębianiu historii Piastów rządzących w Oleśnicy. Będąc regionalistą i historykiem z zamiłowania, przygotował obszerne (219 stron) opracowanie na temat oleśnickich Piastów.
 
Promocja książki odbyła się dziś w sali audiowizualnej Biblioteki i Forum Kultury przy ul. Reja. Wśród ok. 40 obecnych byli burmistrz Michał Kołaciński, wiceburmistrz Jarosław Sadowski, dyrektor BiFK Anna Zasada oraz kolekcjonerzy. Wszyscy otrzymali w upominku egzemplarz wydawnictwa. Rekomendował ne na wstępie dr Marek Nienałtowski, autor portalu internetowego poświęconego historii Oleśnicy. Podkreślił, że to numizmatyka doprowadziła autora do badań nad rodem oleśnickich Piastów.
 
"Niniejszą książkę adresuję do miłośników i pasjonatów odległych dziejów piastowskiego rodu, który w średniowieczu stworzył podwaliny powstania rozwoju społecznego i gospodarczego ziemi oleśnickiej - pisze we wstępie Jerzy Głuszek. - Z tamtego okresu pozostało niewiele ślady i dokumentów, mówiących o życiu tej dynastii, która przez 180 lat - od 1312 do 1492 roku - kształtowała rozwój religijny, kulturalny, ekonomiczny i społeczny tych ziem. W dotychczasowych omówieniach Piastów oleśnickich znaleźć można wiele sprzecznych informacji. Sporządzając to opracowanie, chciałem podać najważniejsze fakty z życia wszystkich reprezentantów Piastów oleśnickich, a tym samym stworzyć jednolite źródło informacji o piastowskiej gałęzi rodu księstwa oleśnickiego. Będzie tu mowa o wszystkich członkach dynastii Piastów oleśnickich – zarówno po mieczu, jak i po kądzieli – począwszy od Bolesława I, a skończywszy na ostatnim – Konradzie X Białym Młodszym".
 
Autor przestudiował dostępną literaturę polską i niemiecką, a także zbadał zawartość archiwów, w szczególności Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, gdzie zachowało się wiele opatrzonych pieczęciami dokumentów oleśnickich książąt. W swoim dziele stawia szereg nowych hipotez i odważnych tez, polemizując z niektórymi dotychczasowymi przekazami historycznymi. Odkrywa też wiele ciekawych wątków, jak choćby ten, że król Jagiełło prawdopodobnie 24 lipca 1404 roku gościł na oleśnickim zamku. 
Całość jest ilustrowana rysunkami autora, przedstawiającymi jego wyobrażenie książąt, a także sceny historyczne. Jest wiele reprodukcji dokumentów i monet.
 

autor: kadpowrót ›

Galeria zobacz całą galerię ›

Zobacz także

Książka o niezapomnianym lekarzu [AKTUALIZACJA]

Jego serce zostało w Sycowie -  to tytuł książki o niezapomnianym Julianie Jakimowiczu ...

Sesja z książkami

Oleśniccy bibliotekarze w oryginalny sposób uczcili Światowy Dzień Książki i Praw Autorski...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com