Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Za darmo jednak Polbusem?

11.01.2017

wyświetleń: 1159

Przetarg na obsługę komunikacji autobusowej w Oleśnicy nie został jeszcze rozstrzygnięty, ale...

Uchwałę o bezpłatnej komunikacji miejskiej w sierpniu poparli w głosowaniu wszyscy radni. Jej pomysłodawcą był burmistrz Michał Kołaciński. Samorząd uznał, że nie będzie dużej różnicy w kosztach dla miasta, bo dziś i tak 70 proc. pasażerów to ci, którzy za przejazdy nie płacą. Wskazywano też na argumenty wręcz oszczędnościowe - brak konieczności drukowania biletów, zatrudniania kontrolerów, a także na zwiększenie frekwencji w transporcie publicznym. Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów ma być ułatwieniem dla różnych grup mieszkańców miasta, które od kilku lat intensywnie się rozbudowuje.
 
Dodatkową korzyścią ma być ograniczenie ruchu kołowego w mieście co ma wpłynąć na jakość powietrza.
 
Pomysł na darmową komunikację był planowany od roku. Do zmiany podchodzono stopniowo. Najpierw cena biletów została ujednolicona do 1 zł. Od 1 stycznia pasażerowie nie zapłacą nic.
 
– Wydaje mi się, że dla ludzi, którzy podróżują na cmentarze czy na stację PKP, to to na pewno jest dobre. Może się zmniejszyć natężenie ruchu, co będzie dobre dla środowiska – takie opinie usłyszeli od mieszkańców autorzy reportażu w TVP Wrocław, który został wyemitowany w minionym tygodniu.
Rocznie autobusami jeździ ponad 100 tys. osób. Czy kierowcy przesiądą się do komunikacji publicznej. – Jest mi chyba zbyt wygodnie. Wygoda zwycięża, więc dla mnie najlepszy jest samochód albo taksówka – mówi TVP jedna z mieszkanek.
 
– Jestem kierowcą i uważam, że darmowa komunikacja to beznadziejny pomysł, bo jest ona opłacana z publicznych pieniędzy, czyli ja, nie korzystając z niej, i tak płacę za to, żeby ktoś mógł z niej korzystać – zauważa na telewizyjnej antenie Michał, kierowca z Oleśnicy.
 
Przypomnijmy, że autobusy w mieście pokonują 195 tys. km rocznie. Są cztery linie, przebiegające przez całe miasto.
 
– Decyzja ta ma na celu odciążenie ruchu samochodowego w Oleśnicy. Jak w każdym mieście, nawet średniej wielkości, jest to problem. To kwestia proekologiczna, a przede wszystkim ukłon do tych mieszkańców, którzy korzystają z tejże komunikacji – powiedział telewizji burmistrz Michał Kołaciński.
 
Zdaniem ekspertów, wprowadzenie darmowej komunikacji opłaca się w małych miastach. Ale...
 
Ale pierwsze podejście do nowego przetargu na transprt zbiorowy w 2017 roku okazało się nieudane. Miasto przeznaczyło na jego sfinansowanie 600.000 zł rocznie. To kwota maksymalna. Tymczasem jedyną ofertę w przetargu złożył Polbus-PKS i... mocno zaskoczył ceną. Zaproponował bowiem... 780.000 zł (4 zł za km). W 2015 r. przetarg wygrała firma Kurkowski z Małopolski za 402.000 zł (2,68 zł za km), w roku 2016 Polbus za 369.000 zł (2,46 zł za km).
 
Poprzednia umowa z Polbusem kończy się 16 stycznia...
 
Miasto ogłosiło już kolejny przetarg. Nie został on jeszcze rozstrzygnięty, ale wszystko wskazuje na to, że rozstrzygnięty pozytywnie będzie. Ofertę ponownie złożyl tylko Polbus, ale już z ceną 3,07 zł za km, co daje globalną kwotę 598.650 zł.

autor: (rpr) , źródło: Panorama Oleśnickapowrót ›

Zobacz także

Zginął wspaniały sportowiec

Znakomity piłkarz, reprezentant Lotnika, Wiwy i Gawina, zginął dzisiaj w wypadku w Jonasie... ...

Drogowe absurdy z Oleśnicy

Reporterzy TVN Turbo szukają w Polsce absurdów drogowych. Dotarli właśnie do Oleśnicy... ...

ReklamaKomentarze (2)

  • hmm | 2017-01-11 15:49:31

    Kurde a miało być tylko troszkę drożej . A jest podwyżka o 50 % dla budżetu miasta, gdzie i tak jest deficyt. Może to jednak nie był dobry pomysł bo z komunikacji korzysta mało osób i teraz przyjdzie większości zapłacić.

    zgłoś naruszenie regulaminu ›

  • sanepid | 2017-01-11 12:40:44

    Mogliby umyć te polbusy bo brudu na centymetr a prze okna już nic nie widać!!!!!!

    zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com