mazda

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Pojechali do Chrudimia

10.01.2017

wyświetleń: 1168

Delegacja samorządu w Chrudimiu. Omawia kalendarz imprez Roku Czeskiego w Oleśnicy....
 
Burmistrz Michał Kołaciński, z asystentem Michałem Skrzypkiem, dyrektorki - Anna Zasada z BiFK i  Monika Mikuś-Machała z PSM oraz - w roli tłumacza - Rafał Wojtczak z BiFK - to skład delegacji oleśnickiej, która w poniedziałek pojechała na dwa dni do Chrudimia. Po co pojechali do partnerskiego miasta? Celem było uszczegółowienie kalendarza imprez związanych z obchodzonym w 2017 Rokiem Czeskim w Oleśnicy. 
 
28 stycznia 2017 roku przypada czterechsetna rocznica śmierci księcia oleśnickiego Karola II z czeskiej dynastii Podiebradów.
 
Szerzej o Roku Czeskim w Oleśnicy - w dzisiejszej Panoramie Oleśnickiej.
 
Chrudim jest największym miastem turystycznego regionu Chrudimsko-Hlinieckiego. Leży na pograniczu Gór Żelaznych i Niziny Połabskiej około 10 km od miasta wojewódzkiego Pardubic.
 
Miasto Chrudim otrzymało dwukrotnie w prestiżowym, światowym konkursie UNEP (Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych) „Miasta, w których warto żyć” Złotą Nagrodę LivCom Awards”.
 
W 2014 roku zwyciężyło natomiast w konkursie o tytuł „Historycznego Miasta Roku”. Ten zaszczytny tytuł nadawany jest miastom, które najlepiej realizują program rewitalizacji swojej substancji zabytkowej. Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Historycznych Osiedli Czech, Moraw i Śląska, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
 
Miasto może się pochwalić jedną z najrozleglejszych stref zabytkowych we wschodnich Czechach. Ma zachowaną średniowieczną strukturę z zabytkową zabudową otoczoną starymi murami miejskimi. Historyczne jądro nadal funkcjonuje jako centrum miasta.
 
Do najpiękniejszych budynków zaliczają się trójnawowy, neogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Dom Mydlařa - monumentalna, renesansowa budowla z arkadową fasadą ozdobioną alegorycznymi reliefami, w którym dziś ma siedzibę największe w Europie Muzeum Teatrów Kukiełkowych, czy kompleks budynków muzealnych z jedną z najpiękniejszych sali balowych w Czechach. To, należące niegdyś bezpośrednio do królowej miasto nazywane jest dziś Atenami Wschodnich Czech.
 
O Chrudimiu można też powiedzieć, że jest „Bramą Gór Żelaznych”.
 
Zwolennicy aktywnego odpoczynku z pewnością docenią lasy miejskie na wzgórzach zaraz za peryferiami miasta - park linowy, wieża widokowa, ścieżki rowerowe i inne atrakcje, które znajdują się na obrzeżach Parku Przyrody Żelazne Góry.

autor: (rpr)powrót ›

Zobacz także

Para prezydencka na ślubie (ZDJĘCIA)

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama przyjechali do Sycowa na ślub córki Beaty Kempy.......

Zginął wspaniały sportowiec

Znakomity piłkarz, reprezentant Lotnika, Wiwy i Gawina, zginął dzisiaj w wypadku w Jonasie... ...

ReklamaKomentarze (4)

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com