amazon

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Sadźmy drzewa, przyjacielu

04.06.2016

wyświetleń: 2049

Sadźmy drzewa, przyjacielu

fot. Andrzej P. Szachnowski

W Parku nad Stawami, wzdłuż rzeki, powstała Aleja Jesionów. Drzewa posadzili oleśniczanie
 
„Wprowadzenie jesionu na teren oleśnickich wodociągów” - to nazwa inicjatywy obywatelskiej Stowarzyszenia Razem dla Oleśnicy. 

Inicjatywa polega na akcji sadzeniu jesionów wzdłuż brzegu rzeczki Oleśnicy w Parku nad Stawami. Akcję przeprowadza RdO – w ramach programu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Program finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dziś do akcji licznie włączyli się oleśniczanie z burmistrzem Michałem Kołacińskim i prezesem Klubu Gaja Jackiem Bożkiem na czele. Posadzili 83 jesiony. Tak powstała Aleja Jesionów, która wzbogaca drzewostan Parku nad Stawami.

Program „Zaadoptuj rzekę” ma na celu m.in. zainspirowanie lokalnych społeczności „do podejmowania działań proekologicznych na rzecz najbliższych akwenów wodnych”, np. rzek, jezior czy stawów.

Klub Gaja jest najstarszą i najbardziej zasłużoną polską organizacją ekologiczną. Jak pisze ona o sobie, „buduje Pokolenie Eko XXI wieku” – m.in. przez zachęcanie do „podejmowania realnych działań na rzecz środowiska naturalnego oraz przez tworzenie „nowych postaw społecznych podkreślających wagę codziennych wyborów w stosunku do przyrody i świata zwierząt”.

FOTORELACJA

Olesnicka-odslona-krajowej-akcji-Klubu-Gaja-Zaadoptuj-Rzeke


autor: (szach)powrót ›

Galeria zobacz całą galerię ›

Zobacz także

Sfinansują wymianę pieców

Radny Paweł Bielański (RdO) informuje o programie dofinansowania wymiany pieców  ...

100 tysięcy kary

Mamy prawo naliczania kar i zostaną one naliczone - mówiła latem naczelnik. Tak się stało ...

ReklamaKomentarze (11)

 • Swoje drzewko? | 2016-06-11 11:33:53

  A jak by ktoś chciał jeszcze mieć swoje drzewko to co trzeba zrobić?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Stefan Majewski | 2016-06-06 11:26:31

  Panie Krzysztofie (chociaż tak naprawdę nie wiem, czy pan rzeczywiście nazywa się Krzysztof Kowalski, czy tylko się pan tak podpisuje. W tym ostatnim przypadku pokazuje, iż lękasz się pan sam siebie. Ale przyjmijmy, że rzeczywiście nazywasz pan się Krzysztof Kowalski i dlatego zwracam się do pana Krzysztofa Kowalskiego), widzi pan... Wczoraj przechadzając się tamtędy widziałem dwóch panów z zapałem podlewających nowo posadzone drzewa. Nie wiem kim oni są, nie znam ich, ale podziwiam ich za dobre chęci: nie siedzieli za komputerem z rękami na klawiaturze i na narzekali na wszystko, na czym swiat stoi. Co stoi na przeszkodzie, by pan, panie Krzysztofie Kowalski, zakasał rękawy i zrobił coś bez narzekania? Po prostu, z odruchu serca! Kto panu broni wziąć wiadro do ręki i postarać się, by to małe dzieło kilkudziesięciu mieszkańców naszego miasta przetrwało. No chyba, że wykracza to poza pańskie możliwości pojmowania dobra wspólnego. Pozdrawiam.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Krzysztof Kowalski | 2016-06-06 10:39:18

  autokorekta: Do Internauty, podpisującego się Stefan Majewski: jeżeli Internauto podpisujesz się swoim imieniem i nazwiskiem, to brawo, że nie boisz się i nie chcesz być anonimem, lecz podmiotem, ale jeżeli podpisałeś się nie swoim imieniem i nazwiskiem, to cóż za znaczenie ma to? W tym ostatnim przypadku pokazuje, iż lękasz się sam siebie. Ale przyjmujmy, że rzeczywiście nazywasz się Stefan Majewski i dlatego zwracam się do pana Stefana Majewskiego: Szanowny Panie, w tym czasie, gdy, zapewne i Pan (ale, proszę wskazać na zdjęcie, które uwieczniło Pana), grupa mieszkańców sadziła drzewa, czyniłem dobro wobec innych bez afiszowania się. Gdzie był Pan, gdy ja zapraszałem innych, by podjęli mozolny, nie jednorazowy, ale stały, systematyczny czynienia dobra dla innych? A samo sadzenie z jednej strony szczytny cel i zapewne przyjemny, gdy czyniło się go w chwili wolnej od innych obowiązków i w słoneczny, piękny dzień. Ale o posadzone drzewa trzeba dbać. Kto je będzie doglądał? Kto będzie je teraz podlewał? Czy ci, co je posadzili? Czy może te przedsiębiorstwa, które wygrały przetarg na dbanie o miejską zieleń? Jeżeli one, to znaczy, że będą musiały wprowadzić aneksy do umów z UM Oleśnica, bo z pewnością tego zadania wcześniej nie miały. Będą dodatkowe koszty. Kto je poniesie? A jeżeli drzew nie będzie się doglądać, pielęgnować, to cała akcja była tylko tanim zrywem, jednorazową akcją, chwilowym błyskiem. Czas pokaże, czy ci, co posadzili drzewa będą o te drzewa sami dbać. Powodzenia.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Krzysztof Kowalski | 2016-06-06 09:54:46

  Do Internauty, podpisującego się Stefan Majewski: jeżeli Internauto podpisujesz się swoim imieniem i nazwiskiem, to brawo, że nie boisz się i nie chcesz być anonimem, lecz podmiotem, ale jeżeli podpisałem się nie swoim imieniem i nazwiskiem, to cóż za znaczenie ma to? W tym ostatnim przypadku pokazuje, iż lękasz się sam siebie. Ale przyjmujmy, że rzeczywiście nazywasz się Stefan Majewski i dlatego zwracam się do pana Stefana Majewskiego: Szanowny Panie, w tym czasie, gdy, zapewne i Pan (ale, proszę wskazać na zdjęciach, które uwieczniło Pana?), grupa mieszkańców sadziła drzewa, czyniłem dobro wobec innych bez afiszowania się. Gdzie był Pan, gdy ja zapraszałem innych, by podjęli mozolny, nie jednorazowy, ale stały, systematyczny czynienia dobra dla innych?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Stefan Majewski | 2016-06-06 00:50:17

  Panie Krzysztofie, a Pan drzewko posadził? Nie? O jakaż szkoda! Wszyscy czekali, na ten moment, gdy znawca wszechrzeczy, narzekający na wszystko Krzysztof Kowalski wyjdzie zza komputera i zrobi coś dla ludzi... Może następnym razem, Panie Krzysztofie! Do zobaczenia!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Krzysztof Kowalski | 2016-06-06 00:44:07

  Przy tej okazji tylko zwrócę uwagę na pewien szczegół: Burmistrz Miasta Oleśnica publicznie zapraszał mieszkańców do wspólnego sadzenia drzew, ale do udziału w festynie rodzinnym już - nie. Chociaż wśród organizatorów festynu wymieniano Urząd Miasta Oleśnicy, Bibliotekę i Forum Kultury oraz Polski Czerwony Krzyż

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Ja | 2016-06-05 00:03:20

  Mam swoje drzewo. Pięknie.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • olo | 2016-06-04 23:11:47

  Brawo za akcje dla organizatorów

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • fajna akcja | 2016-06-04 23:07:13

  Burmistrz szybko sobie poszedł i chyba nawet organizatorom nie podziękował za przygotowanie tej akcji. Podobnie radni. Spijają tylko śmietankę i pozują do zdjęć. No może z wyjątkiem p. Damiana, p. Pawła i p. Maćka.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2016-06-04 18:01:15

  Fajna akcja!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Kasia | 2016-06-04 16:47:20

  Super inicjatywa ! Brawa dla organizatorów i dla burmistrza za wsparcie akcji. Mam swoje drzewo ;)

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com