toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Tokarczuk o sobie

19.05.2016

wyświetleń: 837

Tokarczuk o sobie

fot. Andrzej P. Szachnowski

Tokarczuk o sobie

Tokarczuk o sobie

- Jestem feministką, piszę o historii w taki sposób, w jaki ją rozumiem - mówiła
 
Ze swoimi oleśnickimi czytelniczkami i czytelnikami spotkała się wczoraj głośna pisarka Olga Tokarczuk. Jej najnowsza powieść historyczna „Księgi Jakubowe” odniosła ogromny sukces wydawniczy – rozeszła się w nakładzie aż 100 tys. egzemplarzy.

– Gdy pisałam „Księgi Jakubowe”, nie przyszło mi to do głowy, że mogą być one szeroko czytane – zwierzyła się. – Uważam się za pisarkę epicką – powiedziała.

– Zgadzam się z linią rządu: potrzebna jest nam powieść historyczna, która by reinterpretowała naszą historię – oznajmiła. Miała na myśli politykę historyczną rządu PiS. – Jestem feministką, piszę o historii w taki sposób, w jaki ją rozumiem – zaznaczyła.  

– Jestem feministką, wegetarianką, należę do tradycji Oświecenia, według której religia, tak jak seks, jest sprawą prywatną – dodała. Z sali padło pytanie, czy jest osobą religijną. – Moje uczucia religijne są skomplikowane. Nie chcę o tym mówić – odpowiedziała.

W jej ocenie: „żyjemy w świecie, w którym wszystko się poplątało”, sens stracił „podział na lewicę i prawicę”, jest albo „otwartość”, albo „zamkniętość”. – Ja jestem za otwartością – deklarowała.

– W moim zawodzie szukam dziury w całym, żeby pociągnąć ludzi za rękaw, dzwonić nad ich uchem. Muszę prowokować, stawiać pytania tam, gdzie inni stawiają kropki – tłumaczyła.

Na spotkanie przyszło ponad 60 osób, zdecydowaną większość z nich stanowiły kobiety. A odbyło się ono w sali konferencyjnej  Biblioteki i Forum Kultury.

Tokarczuk jest laureatką wielu nagród literackich, w tym dwukrotnie nagrody Nike, którą przyznaje „Gazeta Wyborcza”.


autor: (szach)powrót ›

Zobacz także

Romans i strzelanina

Weronika z Dobroszyc ma niespełna 30 lat, jest malarką i ma wielką potrzebę kochania   ...

Staraś już, lecz ciągle młoda

Rydzyki bardzo lubię pod każdą postacią. Lecz przy Tobie, Anno, one zwykłą nacią. Kim jest Anna? ...

ReklamaKomentarze (3)

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com