amazon

Tematy

Miasta

Serwisy

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Teatr Sztuk zaprasza do kościoła św. Jerzego

03.07.2015

wyświetleń: 1322

Teatr Sztuk rozpoczyna teatralny sezon w kościele św. Jerzego i zaprasza na lipcowe wydarzenia

Rozpoczynamy teatralny sezon, w pięknym, bogatym historycznie miejscu. To dla nas wyróżnienie móc zaprosić Państwa do XIII-wiecznego wnętrza i podzielić się naszymi przemyśleniami o sztuce i świecie. TEATR SZTUK to twór poszukujący, zderzający różne dziedziny sztuk, stąd nazwa i podejmowane przez nas działania. Są wśród nas aktorzy, tancerze, lalkarze, mimowie, kompozytorzy, muzycy, wokaliści, performerzy, artyści plastycy, teoretycy nauki i sztuki.

TEATR SZTUK będzie prezentował w Nawie św. Jerzego działania performatywne, jednorazowe, niepowtarzalne; z pogranicza różnych dziedzin sztuk, również tych pozateatralnych. Będziemy traktować te działania laboratoryjnie. Umieścimy sztukę w nowym kontekście i sprawdzimy jak oddziałuje. Podejmiemy działania niosące ze sobą ryzyko i stawiające pytania o sens, o człowieka, o czas, otoczenie i istnienie w ogóle we współczesnym, galopującym świecie.

Mamy nadzieję, że Nawa stanie się miejscem spotkań, twórczego eksperymentu, krytycznej analizy i polemiki o to, co ważne, prawdziwe, odczuwalne zmysłami. W programie Teatru Sztuk znajdą się więc: spektakle performatywne, koncerty, wieczory z komedią improwizowaną,projekcje filmowe, spotkania autorskie, panele dyskusyjne oraz sesje warsztatowe dla dzieci (cykl: „spotkanie z lalką”) i dorosłych (warsztaty teatralne, wokalne, kamertonowe). Mamy nadzieję również na wspólny z Państwem projekt teatralny. Zapraszamy do współpracy. Szczegóły
wkrótce.
                            
Zapraszamy do TEATRU SZTUK!
     
LIPIEC

11 LIPCA 2015  

19:00 „FOTOPLASTIKON – OBIEKT 003/4 KOBIETY PLUS”
spektakl performatywny, reż.: Robert Baliński
Występują: Mikołaj Biernacki, Ewelina Ciszewska, Joanna Zabuska
Muzyka: Marcin Krzyżanowski, Zuzanna Paluch, Monika Wierzbicka

W „Fotoplastikonie” obowiązuje zasada „ruchomego widza”. Aktorzy i muzycy „instalują się” wewnątrz białego pokoju. Wzdłuż ścian pokoju biegnie szczelina, przez którą widz może podglądać. Wnętrze i zewnętrze wzajemnie się dopełniają. Aktorzy podglądają widza, który podgląda aktorów. Gra i działania powodują, że po pewnym czasie nie wiadomo, kto inicjuje kolejny krok w tej relacji.

12 LIPCA 2015
11:00–12:30 „SPOTKANIE Z LALKĄ I”/ WARSZTAT FAMILIJNY,
prowadząca: ANNA MARIA GUZIK

Anna Maria Guzik (aktorka, wykładowca PWST Wydział Lalkarski we Wrocławiu). Warsztat mający na celu wprowadzenie w tajniki sztuki lalkarskiej i animacji lalek teatralnych.

12:30–14:30 WARSZTAT ODDECHOWO-WOKALNY „TY I TWÓJ GŁOS”
prowadząca: MONIKA WIERZBICKA
Warsztat dedykowany wszystkim osobom, które potrzebują wyrazić siebie poprzez głos. Warsztat dla tych, którzy kochają śpiewać, a nie zawsze mieli możliwości poznania prawdziwej barwy i mocy swojego głosu. Często jest tak, że w przeszłości poprzez niewłaściwe komunikaty w postaci imperatywów czy stwierdzeń: „cicho bądź, przestań już, nie fałszuj, nie umiesz śpiewać” został zablokowany potencjał osoby. A w rzeczywistości jest tak, iż podchodząc z uwagą i łagodnością, pokazując odpowiednie ćwiczenia rozbijamy bariery i nagle okazuje się, iż ten, który pozornie nie miał głosu; go ma. Podczas spotkania z Moniką każdy uczestnik warsztatu poprzez relaksację, ćwiczenia oddechowe i wokalne, ćwiczenia dykcyjne, rytmiczne, zabawę odkryje swoje możliwości.
 
14:30 TEATR SZTUK I PRZYJACIELE: KLUB GAJA / Start: Nawa św. Jerzego.
WYDARZENIE BIG JUMP w ramach projektu edukacji ekologicznej ZAADOPTUJ RZEKĘ.


W tym samym dniu i o tej samej godzinie, czyli 12 lipca 2015 r. o godz. 15.00, ludzie w całej Europie zamanifestują swoje poparcie dla działań na rzecz czystych i żyjących rzek. W Polsce wydarzenie koordynowane jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji –  European Rivers Network. BIG JUMP 2015 został włączony w polskie obchody 70. rocznicy ONZ. Patronat: Minister Środowiska. Partner Strategiczny programu Zaadoptuj rzekę: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner Merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.

19:00 DARIUSZ MAKARUK I TEATR KOMEDII IMPROWIZOWANEJ IMPROKRACJA
Teatr Sztuk ma potrzebę łączyć, badać, zderzać różne gatunki, stąd pomysł, żeby zestawić performera, muzyka i artystę wizualnego Dariusza Makaruka z teatralną improwizacją prowadzoną z pomocą/i wobec publiczności. IMPROKRACJA to jeden z pierwszych teatrów improwizacji w Polsce, aktywnie działa od 2011 roku, regularnie grając spektakle we Wrocławiu. To najbardziej doświadczona i profesjonalna grupa improv na Dolnym Śląsku. Spektakle polegają na tworzeniu krótkich scenek, dłuższych historii oraz pełnych fabuł na podstawie sugestii widzów, bez wcześniejszego scenariusza. Wszystko dzieje się na oczach widza, a inspiracją może być wszystko -- jedno słowo, utwór muzyczny, czy wykład eksperta.
Makaruk (właściwie Dariusz Makaruk) to producent muzyczny, wykonawca live electronics oraz kreator instalacji audiowizualnych. Jako muzyk współtworzy projekty zaliczane do czołówki polskiego jazzu m.in. specjalny projekt audiowizualny Michała Urbaniaka oraz performance koncertowo-filmowy z udziałem Tomasza Stańko, Mariusza Wilczyńskiego i Włodzimierza Kiniorskiego. Jest autorem muzyki teatralnej i filmowej.

18 LIPCA 2015
12:00–14:00 WARSZTATY PANTOMIMY I EKSPRESJI RUCHOWEJ
prowadząca: EWELINA CISZEWSKA

Celem tych warsztatów jest trening aktorski oraz uruchomienie procesu myślenia poprzez ciało.
Ciało jest niewyobrażalnie wielką kopalnią wiedzy o człowieku. Czerpanie z tego bogactwa i przetwarzanie go na potrzeby sztuki za pomocą formalnych, w tym pantomimicznych środków wyrazu daje możliwość stwarzania nowego języka teatralnego i obcowania ze sztuką wirtualną, kiedy to na oczach widza, za pomocą ruchu, kreujemy przestrzeń, przedmiot, bądź sytuacje których realnie nie ma, ale dzięki sile i precyzji naszego gestu pojawiają się w wyobraźni widza.

18:00 POKAZ FILMU: "REQUIEM ZAGUBIONYCH DUSZ"*
reż. Dominik Wattin / produkcja: Sylwester Zdobylak – oleśnicki producent filmowy
Dramat „Requiem Zagubionych Dusz” to opowieść o niezwyczajnej miłości, walki z samym sobą oraz emocjami, na które nie zawsze mamy wpływ.
*film nominowany na 35 FPFF w Gdyni / 40 min. /rok produkcji 2010/
18:45 Spotkanie z twórcami filmu: "Requiem zagubionych dusz".

19 LIPCA 2015
12:00–14:00 WARSZTATY PANTOMIMY I EKSPRESJI RUCHOWEJ
prowadząca: EWELINA CISZEWSKA


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

TEATR SZTUK
NAWA ŚW. JERZEGO ul. Łużycka 20 / OLEŚNICA

teatrsztuk@wp.pl
powrót ›

Zobacz także

Powyborczy blues z burmistrzem

Na udanym muzycznym wieczorze w Garden bawił się nie tylko nowy burmistrz Michał Kołaciński ...

Burmistrz-elekt się bawi

To była pierwsza zabawa twardogórskich emerytów z nowym burmistrzem Potyrałą..... ...

ReklamaKomentarze (3)

 • zez | 2015-07-03 15:38:09

  "Teatr Sztuk Nawa św. Jerzego" - rzeczywiście tak artyści mogli nazwać swoją propozycję. Ale pojawiają się sformułowania: "będzie prezentował w Nawie św. Jerzego", "Nawa stanie się miejscem spotkań" i to budzi wątpliwości. Może budzić? A że dwa kościoły, to niestety - nie wszyscy wiedzą. W powszechnej opinii mówi się o dwóch nawach jednego kościoła, bo jedna wieża jest.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • redaktor | 2015-07-03 11:49:58

  Z formalnego punktu widzenia może i racja, ale tak artyści sobie nazwali swoją inicjatywę. Teatr Sztuk Nawa św. Jerzego. Wolno im? Że dwa kościoły, to wszyscy wiedzą i widzą.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • zez | 2015-07-03 11:04:09

  Od kiedy to mamy "Nawę św. Jerzego"? Powszechnie wiadomo (a może nie), że unikatowa budowla składa się z dwóch - przybudowanych do siebie - kościołów (pw. NMP i św. Jerzego), z których jeden służy wyznawcom prawosławia, a drugi ma służyć kulturze. Słowo "nawa" ma swoje znaczenie i nie jest ono równoważne ze słowem "kościół".

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com