amazon

Tematy

Miasta

Serwisy

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Wiersze na "Słowie Polskim"

15.05.2015

wyświetleń: 795

W Oleśnickiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie poety Konrada Góry
 
 
Autor czytał wiersze z tomiku "Siła Niższa (full hasiok)".
Pochodzący spod Oleśnicy poeta wyznał, że oryginalne edytorsko wydanie "Siły Niższej" zrodziło się w oleśnickiej Bibliotece, w której w latach 90. bywał częstym gościem. Podczas remontu w 1995 roku, aby dostać się do czytelni, trzeba było przejść przez korytarz wyłożony "Słowem Polskim". Podczas deptania „Słów Polskich” zrodziła się koncepcja wydania tomiku poetyckiego (jest dostępny w Wypożyczalni oleśnickiej Biblioteki), w którym tłem poszczególnych wierszy jest dziennik. Książka została wydrukowana na kopii numeru "Słowa Polskiego" właśnie z 1995 roku. Konrad Góra porównywał życie w Pradze (mieszkał niemal rok na squocie Cibulka) do życia we Wrocławiu, omówił krótko sytuację (nie tylko polityczną) na Węgrzech, opowiedział białoruską legendę, a także opowiedział o swoich planach artystycznych - w chwili obecne tworzy poemat, która ma się składać z 1129 dystychów - liczbie odpowiadającej ilości ofiar śmiertelnych największej w historii katastrofy budowlanej z 2013 roku, która miała miejsce w Bangladeszu. 80% ofiar tejże to kobiety. Mimo tej tragedii, której przyczyną był szereg wad konstrukcyjnych budynku, w Bangladeszu nadal funkcjonuje duża ilość fabryk, w budynkach, które mogą się zawalić, a walczący w nich o poprawę warunków pracy związkowcy są prześladowani i nierzadko bici.

autor: Rafał Wojtczak / OBPpowrót ›

Zobacz także

Książka o niezapomnianym lekarzu [AKTUALIZACJA]

Jego serce zostało w Sycowie -  to tytuł książki o niezapomnianym Julianie Jakimowiczu ...

Sesja z książkami

Oleśniccy bibliotekarze w oryginalny sposób uczcili Światowy Dzień Książki i Praw Autorski...

ReklamaKomentarze (1)

  • kolega z II LO | 2015-05-17 11:13:51

    Pamiętam jak Konrad na lekcji biologi, siedząc obok mnie w ławce zamiast być skupionym na tym co mówi Pani Dynak, skupiał się na pisaniu wierszy, na wygniecionych, pomazgranych skrawkach papieru. Jak widac wyszło mu to na dobre, z resztą z lekcji biologii też nie wiele zapamiętałem... Ważne, że wiem skąd się biorą dzieci... :p

    zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com