Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

W hołdzie Wyklętym

01.03.2015

wyświetleń: 2606

W hołdzie Wyklętym

fot. Andrzej P. Szachnowski

Widowisko, a po nim manifestacja. Oleśnica pamiętała o bohaterach wolnej Polski...
 
Społeczność Oleśnicy uroczyście obchodziła dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęły się w południe od patriotycznej Mszy św. w bazylice. 
 
Po południu na skwerze między ulicami Wileńską i Kochanowskiego Oleśnickie Stowarzyszenie Żywej Historii „Arma” przedstawiło widowisko militarno-historyczne „Obława”. 
 
Akcja widowiska rozgrywa się wiosną 1946 r. w leśnym obozie oddziału żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Tych niezłomnych żołnierzy wydaje szpicel, który przeniknął do ich obozu. Dochodzi do śmiertelnej walki z oddziałami NKWD i LWP. 
 
– Chcieliśmy zwrócić uwagę na ten mało znany kawałek trudnej polskiej historii. Historii żołnierzy zdradzonych, bohaterów, którzy nie poddali się narzuconemu ustrojowi i jeszcze wiele lat po II wojnie światowej walczyli, ginęli za wolność, honor i utraconą ojczyznę – mówił narrator widowiska. 
     
Obchody zakończyły się manifestacją patriotyzmu pod obeliskiem na Rondzie Żołnierzy Wyklętych. – Dobry Boże, pobłogosław naszej Ojczyźnie, Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – prosił ksiądz infułat Władysław Ozimek. 
 
Pod obeliskiem biało-czerwone wiązanki kwiatów złożyły delegacje m.in.: Światowego Związku Żołnierzy AK z Krzysztofem Sycianką na czele, samorządu miasta – z burmistrzem Michałem Kołacińskim na czele, Stowarzyszenia Młodych Demokratów oraz kibiców z Fan Clubu Oleśnica Śląska Wrocław. 
 
W obchodach oleśniczanie tłumnie uczestniczyli. Organizatorzy: Fan Club Oleśnica Śląska Wrocław, Światowy Związek Żołnierzy AK Obwód Oleśnica.  
 
Relacja z obchodów – na łamach „Panoramy Oleśnickiej”
 
FOTORELACJE
 

autor: (szach)powrót ›

Galeria zobacz całą galerię ›

Zobacz także

Dwudziestka na parkiecie

Parkiet hali sportowej zamienił się w wielką salę balową. Tak zakończyło się 70-lecie ZSP  ...

Ogólniak na zjeździe

Około 500 osób pojawiło się na zjeździe I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy... ...

ReklamaKomentarze (13)

 • patriota | 2015-03-31 14:34:48

  Dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy potrafią stawić czoło kłamcom i oszustom, i przywracać honor tym, którzy oddali życie aby ci drudzy dzisiaj cieszyli się szczęśliwym życiem!!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • prawa strona | 2015-03-02 13:06:04

  do "=" masz racje, ale uwierz, że w tym mieście wielu osobom ŻW są ością w gardle... ulotki z biografią Pileckiego rozdawali kibice... Pewnie, że można jeszcze lepiej to święto zaplanować, ale kibice z dziadkami z AK pewnych spraw nie przeskoczą, i tak że miasto zorganizowało inscenizacje to mega plus, bo w ubiegłych latach to nawet burmistrzowi 1 marca nic nie mówił

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • = | 2015-03-02 10:32:39

  Mniej modłów, więcej przekazu historycznego. Niech by inscenizacji towarzyszyła jakaś ulotka w historyzującej formie, bo większość ludzi popatrzyła bezrefleksyjnie i poszła. Część odeszła z udaną fotką dziecka z bronią! A może jeszcze film-dokument w MOKiS-e plus ekspozycja literatury dostępnej w bibliotekach i spotkanie z autorem? Więcej koordynacji instytucjami kultury i wtedy blok wydarzeń z okazji tej czy innej będzie miał szerszy wydźwięk.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • abc | 2015-03-02 10:31:28

  Szanowny Trójkropku, kibole może jeszcze nie są doskonali, może piją i biją, bo sowieci robili wiele, żeby zdegenerować polski naród, ale chwała kibolom za to, że się starają... Oby tylko tak wszyscy, a tego nie można powiedzieć.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • @ | 2015-03-02 09:27:33

  Ale gawiedzi się naszło, tak jakoś mi to przypomniało obowiązkowy udział w pochodach pierwszomajowych czy z okazji obchodów 22 lipca. Myślę, że wielu obecnych wczoraj na "obchodach" brało również udział w tych pereleowskich. A te zdjęcia małych dzieci z bronią - chore!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • ... | 2015-03-02 09:22:54

  A po wzniosłej patriotycznej uroczystości proponuję kibolstwu jakąś ustawkę jako odtrutkę i powrót do normalności. A już tak mniej merytorycznie: jacy oni wszyscy są brzydcy z ich szefem na czele.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • abc | 2015-03-02 08:29:54

  AS, masz słuszność, przy czym moim zdaniem tu nie chodzi tylko samo poznanie prawdy dla samego poznania, lecz przynosi to również i praktyczną korzyść. Każdy widzi choroby, które dręczą ten kraj: korupcja, pijaństwo, ludzie na stanowiskach podejmują idiotyczne decyzje, urzędy przeszkadzają żyć, a w innych krajach jest dobrze, tylko dlaczego? Jak ktoś się źle czuje, to lekarz musi zdiagnozować dlaczego. Kiedy człowiek zrozumie, jaki system sowieci budowali w Polsce, jakie miał cele, a po 1989 on się zasadniczo nie zmienił, to zrozumie, skąd problemy w Polsce i jak należy działać - jak by w tej sytuacji działali ci przedwojenni Polacy, których sowieci zwalczali. Dlatego właśnie powinno się o tych ludziach dużo mówić w szkołach, aby kraj uzdrowić.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • AS | 2015-03-02 07:29:48

  @xyz, służy m.in. temu aby kolejne pokolenia dowiadywały się o tym co czerwoni siepcze robili z polskim narodem, służy temu by tych o tych którzy do końca walczyli o niepodległości Polski pamięć nigdy nie zgineła... Służy temu bo po latach kłamstw wszyscy wiedzieli jak było naprawdę, i że Sowiecie i wujek Stalin to nie fajny dziadek z wąsem, tylko najwięksi opracy naszego narodu... Wiem że dla niektórych to niewygodna prawda, ale tak to wygląda...

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • abc | 2015-03-02 00:05:57

  Do xyz: Często pojawiają się takie zarzuty odnośnie różnych inscenizacji - a to Powstania Warszawskiego, a to rzezi na Wołyniu, a to teraz obław NKWD - że to niesmaczne, że ludzie się przebierają i "bawią" w takie coś, a dla tamtych ludzi to nie była zabawa, oni naprawdę ginęli... W dużej mierze prawda. Tylko rzadko są jakieś sensowne propozycje innego podejścia do tematu. W szkole niewiele się o tym mówi, a nawet jeśli, to uczniowie rzadko słuchają, co tam belfer mamrocze, filmy o walce z komuną... niby jakieś są, ale jak zapytać sąsiadów, a nawet jakoś lepiej wykształconych ludzi, to tych filmów nie widzieli ani o nich nie słyszeli. Tak więc inscenizacje przyciągające gapiów chyba jakiś sens mają... Bo co innego robić? Niby są np. książki antykomunistyczne, nawet nie smętne, tylko zabawne, ale spróbuj dzisiaj komuś podsunąć książkę do czytania... ciężko...

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • xyz | 2015-03-01 23:16:34

  Na co dzień - to smętny obelisk pod oblepioną latarnią, przykład braku szacunku i braku poczucia estetyki. Widowisko - czemu służy? Zdjęciom? Wątpliwej atrakcji dla dzieci, które mogą dotknąć karabinu? To był dramat tamtych lat, dramat ludzi, którzy stracili bliskich. Gdyby mogli przemówić - czy chcieliby, żeby tak uczcić ich pamięć? Czy nie stać nas na inny sposób upamiętnienia bolesnych wydarzeń? Czy musimy powielać to co robią w innych miastach?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • real | 2015-03-01 19:21:51

  Enkawudzistów Ci u nas dostatek!!!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • sycowianin | 2015-03-01 19:21:44

  A w Sycowie rządzi komusza elyta, więc nie ma mowy o uczczeniu Żołnierzy Niezłomnych :/

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Cześć i chwała bohaterom ! | 2015-03-01 18:49:53

  "Rotmistrzu Pilecki do apelu stawaj, życie Ci zabrali pozostała sława..." https://www.youtube.com/watch?v=bP5_RH1NTZ8

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com