toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Alkomat (nie)prawdę ci powie?

15.02.2015

wyświetleń: 7734

Alkoblow to alkomat policji. - Tester, zupełnie niewiarygodny - ocenia oleśnicki funkcjonariusz...
 
"Aspirant M., Komenda Powiatowa Policji w Oleśnicy, Wydział Ruchu Drogowego. Proszę o przygotowanie dokumentów i zapraszam do radiowozu w celu przeprowadzenia badania alkomatem"...
 
Ufff... Wielu kierowców po usłyszeniu tego zdania padającego podczas kontroli drogówki zapewne nieraz odczuwało spora dozę  niepewności, uświadamiając sobie, że przecież kilka godzin temu wypili piwo do obiadu, lampkę szampana na imieninach w pracy, a jeszcze zjedli tort domowej roboty z ciasta nasączanego ajekoniakiem...
 
Niepokój jest uzasadniony, bowiem jak zeznali podczas procesu policjanci z oleśnickiej i wrocławskiej drogówki, używany przez policję alkoblow "nie jest do końca wiarygodny"(!)... 
 
Alkoblow to rodzaj alokomatu powszechnie używany przez policję. Jest prostym w obsłudze i bezkontaktowym (pomiar bez ustnika) wskaźnikiem obecności lub nieobecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest reklamowany jako urządzenie "dla profesjonalistów", które zdobyło "uznanie ze względu na szybkość pomiaru, powtarzalność pomiarów oraz wytrzymałość". Szkoda tylko, że nie ze względu na dokładność...
 
Jak wygląda kontrola trzeźwości? Do otworu pomiarowego z odległości około 2,5 cm kierowca wdmuchuje powietrze nieprzerwalnie z umiarkowaną siłą przez około 5 sekund. Czekamy około 3 sekund na wynik. Potem zapala się jedna z trzech diod: zielona, pomarańczowa lub czerwona. Co oznaczają?
 
KOLORY ALCOBLOW
Zielony: zero lub mniej niż 0,05mg/l, czyli 0,1 promila
Pomarańczowy: od 0,06mg/l do 0,10 mg/l, czyli 0,13 - 0,21
Czerwony: przekroczona wartość 0,11 mg/l, czyli 0,23 promila
 
Zielona lampka oznacza, że za chwilę kierowca spokojnie odjedzie. Czerwona to w skrócie - kłopoty. Oznacza wynik powyżej 0,23 promila. Ale co się dzieje, kiedy zapali się lampka pomarańczowa? W skrócie - oznacza, że kierowca coś prawdopodobnie (choć wcale niekoniecznie...) wypił. Czy mieści się jednak poniżej dopuszczalnej normy 0,2 promila, czy jednak ją przekracza? No a najgorsze jest to, że...
 
..."że alkoblow to tylko tester, który nie jest do końca miarodajny - mówi Maciej Ł., policjant z 19-letni stażem w drogówce, pracownik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu. Był on jednym ze świadków w toczącym się przed Sądem Rejonowym w Oleśnicy procesie Mariusza M., policjanta oleśnickiej drogówki, oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej.
 
Potwierdziła tę opinię Anna Z., również świadek w tej sprawie, pracująca od lat w oleśnickiej drogówce. - Nie jest to urządzenie wiarygodne. Zdarzają się błędy - przyznaje policjantka. 
 
Jeszcze ostrzej ocenia alkoblow Paweł M., 38-letni policjant z Wydziału Rucho Drogowego w Oleśnicy. - To tester kontrolny, zupełnie niewiarygodny - stwierdził. - Ale mamy je na wyposażeniu, więc stosujemy... - dodaje. 
 
- Pomarańczowa lampka powoduje, że należy badanie powtórzyć. Minutę po tym wyniku może okazać się, że zapali się lampka zielona. Tak bardzo często się zdarza. Jeśli jeszcze raz zapali się pomarańczowa, to powinno się zjechać do najbliższej jednostki, w której jest dokładniejsze urządzenie - np. alkosensor. Nie ma w tej kwestii dokładnych przepisów. To indywidualna decyzja i ocena policjanta - zeznał Maciej Ł. 
 
Stąd m.in. linia obrony Krzyszofa Sz., innego policjanta oleśnickiej drogówki, partnera Mariusza M., który utrzymuje, że wypuścił jednego z kierowców - mimo że zapalała się lampka pomarańczowa - bo miał takie prawo. 
 
- Policjant ocenia, jak się kierowca zachowuje, jakie ma ruchy, jakie oczy, czy się chwieje - mówi wrocławianin. 
- Jeśli jest lampak pomarańczowa, to ja zawsze jade do komendy, aby sprawadzić wynik - deklaruje Anna Z. Podobnie mówi Paweł M. - Okazuje się zresztą wielokrotnie, że dwukrotnie zapalała się lampka pomarańczowa, a po zbadaniu alkosensorem na komendzie wychodzi wynik 0,0 promilii - opowiada. 
 
Policjant, zdaniem wrocławskiego funkcjonariusza może też zbadać zachowanie kierowcy, stosując w tym momencie prowokację. Jaką? Mówiąc np." Oj, coś chyba dzisiaj było pite!" i czekając na reakcję kierowcy. Potwierdza to Paweł M.: "Policjant musi też być troche psychologiem" - mówi. Anna Z. z kolei stwierdziła, że ona takich prowokacji nigdy nie stosuje.  
 
Ba, jakby tego wszystkiego było mało, alkoblow o ile jest niedokładny, o tyle bardzo czuły... 
- Kierowca do badania nie zawsze wysiada z auta. Jeśli nawet nie pił alkoholu, ale pili go pasażerowie, to może się zapalić pomarańczowa lampka. Na pomiar ma też wpływ... spryskiwacz szyb - ujawnił na rozprawie wrocławski funkcjonariusz.  
 

autor: (rpr)powrót ›

Zobacz także

Kempa na komendzie w Oleśnicy? (AKTUALIZACJA)

PO pyta, czy po naradzie w siedzibie PiS Kempa wieczorem udała się na komendę policji w Oleśnicy?...

Jest problem? Zadzwoń!

Przemoc domowa? Chuligaństwo? Zakłócanie ciszy nocnej? Problem? Dzwoń do dzielnicowego! ...

ReklamaKomentarze (7)

 • e | 2015-03-22 10:15:51

  Czyli można było być trzeżwym a badziewie pokazało że jest się pijanym . PO gratulować POmysłowości POlicji

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • kiereowca | 2015-02-16 11:36:15

  Mojemu koledze zapaliła się podczas kontroli fioletowa lampka potem z alkomatu poszedł dym...... aż się radiowóz zajął.....

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • radar Iskra | 2015-02-16 11:35:20

  BANK FUNDUJE RADAR NA DROGOWYCH PIRATÓW http://www.panoramaolesnicka.pl/wydarzenia,POWIAT_W_SKROCIE,127,20.htm

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • radar Iskra | 2015-02-16 10:21:01

  Orzeczenie sądu: używanie Iskry-1 jest nielegalne http://moto.wp.pl/kat,55194,title,Orzeczenie-sadu-uzywanie-Iskry-1-jest-nielegalne,wid,16912706,wiadomosc.html?ticaid=1145a3

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Romek | 2015-02-16 10:12:58

  to dlaczego lapali ludzi a nagle jak za lapowke musza sie tlumaczyc to nie dzialaja poprawnie te alkomaty . Oczywista sprawa ze jezeli alkoblov cos wskazuje kierowca powinien byc zbadany ponownie na dokladnym urzadzeniu .

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2015-02-15 21:19:16

  najlepiej jeździć na czczo

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • nadinspektor gadżet | 2015-02-15 21:12:22

  czekoladki z likierem a nawet jabłka tez moga pokazać na alkomacie promile to nie sa wcale durne plotki niestety! Policja jest niuedoinwestowana nawet w najprostsze urządzenia! Alkosensor powinien być w każdym radiowozie co jedzie na kontrolę! a tak stresuje sie i kierowca i policjant!!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com