cracovia

Tematy

Miasta

Serwisy

Sport i rekreacja

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Pogoń dziękuje, gratuluje i... ripostuje

01.12.2014

wyświetleń: 2397

Pogoń dziękuje, gratuluje i... ripostuje

fot. Krzysztof Dziedzic

Pogoń dziękuje, gratuluje i... ripostuje

fot. Krzysztof Dziedzic

Mariusz Kartocha i Wojciech Stanowski byli obecni na zaprzysiężeniu Rady Miasta Oleśnicy
 
Oto nadesłane do nas trzy oświadczenia MKS Pogoń Oleśnica:
 
POGOŃ DZIĘKUJE: Zarząd MKS Pogoń Oleśnica składa podziękowania dla ustępującego burmistrza Pana Jana Bronsia za wsparcie, jakiego udzielał naszemu klubowi w latach swojego urzędowania. Mimo że ostatnie lata naszych relacji nie należały do łatwych, zawsze wierzyliśmy, że był i jest Pan prawdziwym kibicem Pogoni Oleśnica.  Dlatego za wszelką pomoc pragniemy raz jeszcze, w imieniu naszego klubu, podziękować. Z wyrazami szacunku Zarząd MKS Pogoń Oleśnica
 
POGOŃ GRATULUJE: Zarząd MKS Pogoń Oleśnica składa serdeczne gratulacje dla Pana Michała Kołacińskiego z okazji objęcia stanowiska burmistrza Oleśnicy. Wierzymy, że wraz z objęciem przez Pana Urzędu, nastąpią tak przez wszystkich  upragnione zmiany, w zakresie zarządzania sportem w naszym mieście. Cieszymy się, że jako wielka rodzina Pogoni Oleśnica, na którą składają się sponsorzy, działacze, trenerzy, zawodnicy oraz ich rodziny mogliśmy wesprzeć Pana w swoich staraniach o urząd burmistrza. Życzymy powodzenia oraz pozostajemy Panie burmistrzu, do Pana dyspozycji! Z wyrazami szacunku Zarząd MKS Pogoń Oleśnica
 
POGOŃ RIPOSTUJE (ad vocem oświadczenia burmistrza)
 
Szanowny Panie burmistrzu, 
bardzo dziękujemy, za ustosunkowanie się do naszego stanowiska. Bardzo cieszymy się, że z treści naszego pisma wyraźnie odebrał Pan, że głównym zarzutem z naszej strony był „brak dialogu i współpracy”. 
 
Jesteśmy zaskoczeni faktem, iż pomimo wyraźnego braku roszczeń finansowych z naszej strony, Pan sprowadził cały dialog wyłącznie do kwestii finansów. Finansów, które jak podkreśliliśmy w piśmie, nie są na chwilę obecną, tak istotne jak choćby sposób korzystania z obiektów w mieście, współpraca przy wspólnej organizacji imprez czy wreszcie regularny kontakt ułatwiający naszą współpracę. Te kwestie całkowicie Pan pominął. 
 
W związku z kwotą przedstawioną przez Pana, musimy sprostować i doprecyzować pewne kwestie. Rozumiemy, że tym zabiegiem miał Pan wzbudzić powszechne oburzenie opinii publicznej. Podając kwotę 1.054.749 zł i sugerując że została przekazana ona na MKS Pogoń Oleśnica, wprowadził Pan opinię publiczną w błąd. 
 
Po pierwsze, kwota ta stanowi sumę dotacji przekazanych na MKS Pogoń Oleśnica, MSP Rataje i APO Oleśnica. 
Po drugie, podana kwota obejmuje dotację na wszystkie sekcje czyli piłkę nożną, szachy, brydż oraz piłkę ręczną (15.000 zł w 2010 r.). 
 
Po trzecie, w podanej przez Pana kwocie, zawierają się również środki wydatkowane na letni i zimowy wypoczynek najmłodszych zawodników naszego klubu. Środki te nie trafiały zatem bezpośrednio do MKS Pogoń Oleśnica tylko wprost do adresatów zadania, czyli Dzieci Mieszkańców Naszego Miasta (w sumie na obozy sportowe z naszym klubem, w ostatnich 4 latach wyjechało kilkaset dzieciaków). Czyżby dziś wypominał Pan im te kwoty ?
 
Nie jest żadną tajemnicą, że największym kosztem w utrzymaniu klubu jest sekcja piłki nożnej. Oto, jak przedstawiają się dotacje przyznane na rzecz sekcji piłki nożnej: 
2010 rok : kwota 245.000 zł 
2011 rok : kwota 125.000 zł (obniżenie dotacji o niemal 50%)
2012 rok : kwota 90.000 zł (obniżenie dotacji o niemal 63%)
2013 rok : kwota 95.000 zł (obniżenie dotacji o niemal 61%)
2014 rok : kwota 90.000 zł (obniżenie dotacji o niemal 63%)
 
Widać, jak na dłoni, że wsparcie dla sekcji piłki nożnej ze strony Miasta, w którym rządzi Pan już od 20 lat, topniało w okresie ostatnich 4 lat o ponad 50 % każdego roku w stosunku do roku 2010, na który sam się Pan powołuje.      
 
Równomiernie do obniżania wysokości dotacji, wzrastały koszty utrzymania całego sztabu ludzi w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu. W 2014 roku z kasy MKS Pogoń Oleśnica do miejskiej spółki MOKIS wpłaciliśmy 30.400 zł (plus faktura jaką otrzymamy za grudzień – trenujemy do 15 grudnia). Faktyczna dotacja wyniosła więc w 2014 roku – 59.600 zł. To właśnie o sposób „finansowania” przez nas MOKISu mamy do Pana największe pretensję. Brzozowa 5 to był zawsze dom Pogoni – Pan to zmienił. 
 
Pomimo że ta kwota stanowi zaledwie 25% kwoty, którą Miasto wspierało klub jeszcze w 2010 roku, udało nam się w 2014 roku: 
Zbudować zespół seniorów który zajmuje 1 miejsce w Klasie Okręgowej (średnia wieku 21 lat)
Zając zespołem Juniorów Starszych 1 miejsce w Klasie Okręgowej (średnia wieku 17 lat) 
Zbudować od zera zespół Juniorów Młodszych, który zajął 4 miejsce w swojej lidze (średnia wieku 15 lat) 
 
Wydatki sekcji piłki nożnej w 2014 roku przekroczyły ponad 200.000 zł. Oznacza to, że w skutek naszych działań pozyskaliśmy do klubu ponad 110.000 zł prywatnych środków. Mieliśmy nadzieję, że wesprze Pan nasze działania w odbudowie ukochanego klubu mieszkańców Oleśnicy. I nie mówimy tutaj wyłącznie o kwestiach finansowego wsparcia, a jedynie o zmianie kilku zasad współpracy, które nam pozwoliłyby zmniejszyć wydatki, a Panu bardziej wspomóc klub. Pan jednak, Panie Burmistrzu nie pozostawił nam żadnych złudzeń. Dlatego, myśląc o historii, rozwoju i przyszłości MKS Pogoń Oleśnica, musieliśmy opowiedzieć się za zmianami. 
 
O wszystkich naszych zastrzeżeniach informowaliśmy Pana na bieżąco, w bezpośrednich rozmowach w przeciągu całego 2014 roku (spotkania udokumentowaliśmy odpowiednimi pismami). Jednak dopiero w tygodniu poprzedzającym II turę wyborów, aż dwukrotnie znalazł Pan czas, żeby zająć stanowisko w sprawie Pogoni. Niestety, nie udało się Panu zająć żadnego stanowiska, w sprawach pilnych dla klubu, w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Czy zatem prawdą jest, że to my dopiero w trakcie kampanii zaczynamy rozmawiać ?  
 
Szanując historię naszego klubu, pragniemy Panu podziękować za wszelkie wsparcie, jakiego udzielał Pan Pogoni w ostatnich 20 latach. Niestety, w okresie ostatnich 4 lat, wsparcie to drastycznie malało, a w roku 2014 wyniosło w rzeczywistości niespełna 60.000 zł; na drużynę seniorów oraz dwie grupy juniorskie – czyli faktycznie na dzieci naszych podatników. Przy jednoczesnym podniesieniu opłat za stadion przy ul. Brzozowej 5, postawił Pan klub w dramatycznie trudnej sytuacji. Przez ponad rok nie reagował Pan na żadne nasze próby dialogu. Pomimo tego I zespół najstarszego klubu na Dolnym Śląsku, dzięki naszej pracy jest dzisiaj zespołem z najlepszą passą w całej Polsce – 17 meczów bez porażki! Takim wynikiem nie może poszczycić się nikt w kraju! Dlatego, mimo że nie otrzymaliśmy za to żadnych obietnic, dbając o historię, rozwój i przyszłość Pogoni, a także jej bezpośredniego zaplecza – Akademii Piłkarskiej Oleśnica, w II turze poprzemy Pana Michała Kołacińskiego!  
 
Ps. Szczegółowe sprawozdanie finansowe, obejmujące wszystkie wydatki sekcji piłki nożnej w 2014 zostanie podane do publicznej wiadomości w grudniu tego roku.   
 
Z poważaniem Członkowie Zarządu MKS Pogoń Oleśnica
Wiesław Krasinkiewicz
Waldemar Michalec
Filip Potycz
Wojciech Stanowski 
Mariusz Kartocha 
 
 

autor: (rpr)powrót ›

Zobacz także

Pogoń na sprzedaż? (aktualizacja)

Prowadzimy rozmowy z inwestorami, którzy mogliby przejąć Pogoń i zwielokrotnić jej budżet ...

Seba, pamiętamy

Byli najbliżsi, gwiazdy, przyjaciele... Grali i wspominali dziennikarza Panoramy Oleśnickiej ...

ReklamaKomentarze (6)

 • Michał | 2014-12-02 22:38:08

  Tak się składa, że znam i tych co wychowała Pogoń i tych co wychowała ... Oleśnica. Obie strony to wartościowi ludzie, którym zależy na rozwoju Pogoni. Jeśli uda się nawiązać dialog i razem działać dla klubu to szybko możemy się znowu liczyć na piłkarskiej mapie Polski. Tego muszą chcieć obie strony. Krok w tył, prywatne urazy na bok, Pogoń na 1 miejscu. Było Razem Dla Oleśnicy, może warto zrobić teraz Razem dla Pogoni ? Możemy ?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Wazelinki dać panom | 2014-12-02 14:44:11

  Pogoń wychowała ale akurat nie te osoby. Oni z Pogonią nie mają nic wspólnego.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Michał | 2014-12-02 12:59:39

  Bardzo ładne zachowanie Zarządu Pogoni. Mieli prawo się opowiedzieć za tym co było lepsze dla klubu. Słowa podziękowania dla ustępującego Burmistrza to klasa sama w sobie! Tak należało postąpić, cieszę się że Panów Kartochę i Stanowskiego było na to stać. Widać wyciągają wnioski. Mam nadzieję, że Pan Jan przyjdzie jeszcze na mecz Pogoni, już na nowym stadionie! Było by miło. Gratulacje dla nowego Burmistrza, też na miejscu. Ważne, że ten człowiek może liczyć na największą organizację sportową w naszym mieście. W końcu Pogoń wychowała całe pokolenia oleśniczan...Proponuję wszystkim odrobinę spokoju i dobrej woli.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • gol-kiper | 2014-12-02 11:53:56

  Riposta Pogoni rzetelna i druzgocąca dla drugiej strony. Taka jest nasza oleśnicka rzeczywistość. Bagno!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • cenzor | 2014-12-02 08:53:36

  Doskonały ruch Zarządu! Najmądrzejsze decyzje jakie podjęto od wielu lat w Oleśnicy! Brawo! Zrobili to co najlepsze dla Pogoni. A na koniec zachowali się z klasą tak jak należy; podziękowaniami i gratulacjami. Tylko się uczyć takiej kultury.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Uśmieszki wam znikną | 2014-12-02 01:58:18

  Żenada panowie.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com