Tematy

Miasta

Serwisy

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Jesienna dziewczyna i żydowski kupiec

03.10.2014

wyświetleń: 1067

Fragment plakatu monodramu

Fragment plakatu monodramu

Jagoda Rall jako Kalina Jędrusik

Jagoda Rall jako Kalina Jędrusik fot. firmy.net

Plakat monodramu

Plakat monodramu

Piotr Kondrat jako Shylock

Piotr Kondrat jako Shylock fot. teatr_maly

W ramach 15. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku dwa spektakle zobaczymy w Oleśnicy
 
W ramach 15. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku  - Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora 2014 w oleśnickiej sali widowiskowej odbędą się dwa spektakle. Bezpłatne wejściówki na oba monodramy odbierać można w biurze MOKiS.
 
Monodram zatytułowany „Kalina” zostanie zaprezentowany 19 października o godz. 17.Spektakl powstał na podstawie piosenek Jeremiego Przybory z Kabaretu Starszych Panów oraz fragmentów filmów z udziałem Kaliny Jędrusik.
 
O spektaklu pisze: Krzysztof Kucharski.
 
"Pastisz jest bardzo trudnym aktorskim zabiegiem, bo trzeba pokazać postać, ale też swój dystans do niej i uwiarygodnić własny stosunek, czy komentarz. Na to mogą sobie pozwolić aktorzy z jakimś bagażem warsztatowych doświadczeń i życiowych, a jakże! Tymczasem udało się to dwudziestolatce, Jagodzie Rall, a wybrała sobie bohaterkę, której mogła się przyglądać tylko na ekranie. Ba, postać w przeszłości bardzo kontrowersyjnie odbieraną przez Polaków – wspaniałą Kalinę Jędrusik.
 
Zmierzenie się z Kaliną, jej legendą, seksapilem, urodą i stu tajemnicami oraz tysiącami plotek, to już rodzaj bohaterstwa w samym zamierzeniu. Jagodzie udało się nie tylko urodą upodobnić do wszechstronnie utalentowanej aktorki, ale też znaleźć jej sposób poruszania, mimikę i nawet próbować naśladować jej głos z charakterystyczną lekką chrypkę, która zwłaszcza w piosenkach brzmiała porywająco.
 
Jagoda w tej swojej "Kalinie" jest oczywiście nie tylko pyszna, urocza, ale też pobudza apetyt na więcej. Jej bohaterka była uważana za wielką kokietkę, trudno, żeby świeża Jagódka, jak leśna jagoda nie poszła jej tropem.
 
Nagrody, które już zdobyła mówią same za siebie…".
 
Drugi monodram to "Shylock" - 21 października o godz. 18 na scenie sali widowiskowej wystąpi Piotr Kondrat.
 
Szekspir w teatrze jednego aktora ukazuje widzom swój ludzki potencjał, ujawnia myśli i emocje dotyczące otaczającego nas świata. Dotyczy to także bohaterów Szekspira.
 
Żyd Shylock w "Kupcu weneckim", sztuce obrosłej złą, antysemicką tradycją, funkcjonuje w publicznej świadomości jak karykatura mściwego i upiornego Żyda. Jednak Shylock to portret człowieka w obliczu ekstremalnych doświadczeń życiowych i zapis przemian zachodzących w człowieku w obliczu tych doświadczeń. "Shylock" jako teatr jednego aktora to ważny żydowski głos w sprawie nietolerancji i nienawiści. To także spojrzenie na wartości chrześcijańskie żydowskimi oczami. To żywy dialog tradycji żydowskiej i nie-żydowskiej odnaleziony w klasycznym tekście Szekspira.
 
"Shylock" w adaptacji Andrzeja Żurowskiego to najciekawsza część szekspirowskiego "Kupca weneckiego". Szekspir pokazuje zawsze swoich bohaterów w ich wielkości i nędzy. Shylock nie jest tylko bogatym Żydem, rekinem finansjery – widzimy go także jako biedaka, który wszystko stracił, nie tylko pieniądze, ale i ukochaną córkę. Tekst Szekspira nabiera dzisiaj nowego znaczenia.

autor: (rpr) , źródło: mokis olesnicapowrót ›

Zobacz także

Czy pan chrapie po bzykaniu?

"Panie Robercie, ma pan jakiś problem z ptaszkiem?” - zapytała aktorka pana Roberta ...

Mądrość nie oznacza inteligencji

Gagi, błazeńskie przejaskrawienia i zaskakujące zwroty akcji wywoływały żywiołowy śmiech widowni ...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com